Kaç Bin Yıldır Baharat Kullanıyoruz?

Baharatlara olan düşkünlüğümüz, sanılandan çok daha eski tarihlere uzanıyor. İngiltere’nin York Üniversitesi’nden antropolog Oliver Craig, Danimarka’da ortaya çıkarılan çömlek kalıntılarında biber ve hardal benzeri baharat buluntularına rastlandığını açıkladı.

Buluntular, Baltık bölgesinde yaşayan insanların et ve balık pişirirken yemeklerine lezzet katmak ya da yemeklerin bozulmasını önlemek adına baharat kullandıklarını ortaya koydu.

İngiliz ‘New Scientist’ dergisine konuşan Craig, ‘insanlığın tam olarak hangi tarihte yemeklerini çeşnilendirmeye başladıklarının bilinmediğini, fakat Kuzey Avrupa’da bilinçli olarak kullanılan baharatların izine yaklaşık 6100 yıl önce rastlandığını’ ifade etti.

‘Baharatların yabani bitki örtüsüyle kaplı bölgelerde yetiştiğini’ belirten Craig, ‘herhangi bir bölgede baharat kalıntısına rastladıklarında, baharatların yemeklerde kullanılıp kullanılmadığından emin olamadıklarını çünkü kalıntıların civarda yetişen bitkilerden de gelmiş olabileceğini’ vurguladı.

Bilinen en eski baharat kalıntısı İsrail’deki antik bir kentte bulunmuştu. 23 bin yıllık kişniş kalıntısının o dönem yemeklerde kullanılıp kullanılmadığı ise henüz bilinmiyor.

DAHA LEZZETLİ VE DAHA SAĞLIKLI
İnsanoğlunun baharat kullanmakta niçin bu kadar hevesli olduğu konusunda bilim insanlarının birkaç teorisi ön plana çıkıyor.

Cornell Üniversitesi’nden Paul Sherman, bazı baharatların anti-mikrobik olduğunu ve besinlerin ömrünü uzattığını, bunun baharat kullanımında etkili bir sebep olabileceğini vurguluyor.

Fakat Sherman’a göre yine de daha basit bir açıklama mümkün: “Baharat kullanmamızın işlevsel bir sebebi olmayabilir” diyen Sherman, insanların sadece damak zevklerinden dolayı bile binlerce yıldır baharat kullanıyor olabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: NTV

Yorumlarınızı bekliyorum.