3 günlük Ordu ve Giresun turu önerimiz

Turu zamanında tamamlayabilmek için saat 8:00 başlamak iyi olur. Hava durumuna ve zamanınıza göre bazı rotaları listenizden çıkartarak veya değiştirerek turu esnekleştirebilirsiniz.

1.Gün

Rotamız: Ordu – Boztepe – Karoluk – Çiseli Şelalesi – Perşembe – Hoynat Adası – Çaka Plajı – Yason Burnu – Fatsa

Ordu Boztepe

Karadeniz’ i geniş bir açıdan görüp fotoğraflayacak olduğumuz Boztepe’ ye fındık ağaçları arasından ulaşıyoruz. Burada kahvaltınızı Karadeniz manzarası eşliğinde yapabilir, kahvenize Ordu’ nun yeşilini ve bol oksijenini ekleyebilirsiniz.

Karaoluk Çişeli Şelalesi-Ordu

Boztepe’ den ayrıldıktan sonraki ilk durağımız Türkiye’ nin en güzel on şelalesinden biri olarak aday gösterilen Karoluk mevkiinde yemyeşil bir doğa içinde saklı kalmış Çiseli Şelalesi olacak.

Şelale çevresinde geçireceğimiz keyif dolu anlardan sonra ise yönümüzü Karadeniz’ in en güzel kıyı şeridini içinde barındıran ve aynı zamanda dünyadaki sayılı sakin şehirlerden biri olan Perşembe’ ye çevireceğiz.

Hoynat Adası-Perşembe/Ordu

Perşembe şehir merkezini geçerek Karadeniz’ in en önemli doğal yaşam alanlarından biri olan Hoynat Adası’ nı fotoğraflamak için kısa bir mola veriyoruz. Perşembe ilçesi Ramazan Köyü sınırları içerisinde olan Hoynat Adası çok sayıda martı ve karabatak kuşuna ev sahipliği yapan ve Türkiye Doğa Derneği tarafınca “Önemli Kuş Alanı” olarak ilan edilmiş ve korumaya alınmış bir bölgemiz. Korunmaya alınmasının en önemli sebebi ise nesli tükenmekte olan karabatakların yuva yaptığı tek alan olması.

Sonrasında Orta ve Doğu Karadeniz’ in en güzel plajlarından Çaka Plajı’ na ulaşıyoruz. Burada vereceğimiz serbest zamanda dileyenler denize girebilir ya da deniz kıyısında gönlünüzce zaman geçirebilirsiniz.

Bugünkü son durağımız Ordu’ da gün batımını en güzel şekilde izleyebileceğiniz Yason Burnu olacak. Adını Yunan Mitolojisinin en uzun eserlerinden Altın Post Efsanenin başkarakteri Iason’ dan alan burun içinde 19.yy’ da yapılan, Rumlardan kalan bir kilise ve Karadeniz’ in hırçın sularında seyreden gemicilerin yollarını bulabilmeleri için inşa edilmiş bir de deniz feneri bulunuyor. Karadeniz sahil yolu yapılmadan önceki bu eski ve önemli güzergahtaki doğal koylar, nostaljik yolculuk sonunda günü Yason’ da batırarak Fatsa’daki otelimize hareket ediyoruz.

Oteller: Fatsa Yalçın Resort, Ayzek Otel vb.


2.Gün

Rotamız: Fatsa – Gaga Gölü – Aybastı – Perşembe Yaylası –Aybastı Çişeli Şelalesi- Gölköy – Gölköy Kalesi – Ulugöl – Emirler Köyü Çivisiz Cami – Sayacabaşı Mesire Alanı – Fatsa

Gaga Gölü

Otelimizdeki kahvaltı sonrası ilk durağımız Çamaş yolu üzerindeki, etrafı sazlar ve fındık bahçeleriyle çevrili, bölge insanı tarafından Kiliseli Göl adıyla da bilinen Gaga Gölü olacak.

Burada vereceğimiz çay/kahve molası ardından, Karadeniz’ in yeşil örtüsüne tanık edeceğimiz vadi yolculuğumuza başlıyoruz.

Perşembe Yaylası

Çatalpınar – Kabataş – Aybastı ilçelerini aşarak Canik Dağları üst sınırında yer alan, şenlikleri ve dünyaca ünlü menderesleriyle Perşembe Yaylası’ na ulaşıyoruz.

Aybastı Çişeli Şelalesi

Yaylaya hâkim bir tepe olan Karga Tepesi’ ne çıkarak menderesleri, Kümbet Şehitliği’ ni, oluşturulan göleti fotoğraflayarak tepenin eteğindeki göletin kıyısında kahvelerinizi yudumlayıp yaylacılarla sohbet imkânı bulabileceğiniz serbest zamanımız sonrası kısa bir yolculukla yayla sınırlarındaki Aybastı Çiseli Şelalesi’ ni görmek için aracımızla hareket ediyoruz.

Şelale ziyaretimizden sonra eski ismiyle Hapsamana olan Gölköy  ilçesine ulaşarak Perslerden günümüze ulaştığı kabul edilen ve 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Antik Eserler Listesi’ ne alınmış olan Hapsamana Kalesi (Gölköy Kalesi) kalıntılarını görüyoruz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sonrasında ise Ordu’ nun en güzel gölü olan Ulugöl’ e ulaşıyoruz. Sık ağaçlık alanlarla çevrili, sessiz, sakin, doğanın ve tabiatının tüm renklerini içinde barındıran dinlendirici bir nokta olan tabiat parkının büyüleyici atmosferinde geçireceğiniz anları unutmanız mümkün olmayacak.

Geriye dönüş yolculuğumuzda ilçe sınırları içinde bulunan ve 800 yıllık olduğu tahmin edilen kündekari tekniği ile yapılmış Emirler Köyü içindeki Çivisiz Cami’ yi ziyaret ederek Sayacabaşı Mesire Alanı’ na ulaşıyoruz. Turşu ve turşucularıyla meşhur olan Sayacabaşı’ ndaki molamızdan sonra otelimize ulaşıyoruz.  


3.Gün

Rotamız: Ordu – Giresun – Topal Osman’ In Anıt Mezarı – Giresun Kalesi – Kümbet Yaylası – Koçkayası Mesire Alanı – Aksu Vadisi – Dereli – Kuzalan Şelaleleri Tabiat Parkı – Mavi Göl – Halil Rıfat Paşa Tüneli – Giresun 

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından ülkemizin kullanılmakta olan en uzun tünellerinden Nefise Akçelik’ ten (3820m) geçip Giresun Adası’ nı, Pontus Hükümdarı Farnakes döneminde inşa edilen Giresun Kalesi ile Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ ün alay muhafızı olan Topal Osman’ ın mezarını aracımızdan panoramik olarak görüyoruz. Dünyanın en yağlı ve kaliteli fındığının üretildiği bu şehri ve Karadeniz’ i İç Anadolu’ ya bağlayan önemli kapılardan Aksu Vadisi’ ne giriyoruz. Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı’ na ulaşıyor ve Kuzalan Şelalesi’ ni görüyoruz.

Karadeniz’ de ülke turizmine yeni kazandırılan, Giresun’ da varlığı bilenen ama günümüz turizmine sadece son birkaç yıldır kazandırılmış, sodalı olduğu için rengi yaz aylarında mavimsi tonda bir görüntü sunan Mavi Göl’ ü de görüp, geçireceğimiz unutulmayacak keyifli zamanlar ve çekilecek fotoğraflar sonrasında Kümbet Yaylası’ na varıyor ve Koçkayası Mesire Alanı’ na çıkıyoruz. Vadiye hâkim noktadaki bu alanda doğa içerisinde yapacağımız yürüyüş ve çekeceğimiz fotoğraflar sonrası dileyenler yaylanın meşhur çam sakızlı sütlacının tadına bakabilirler.

Sonrasında Halil Rıfat Paşa’ nın yaptırdığı ve “gidemediğin yer senin değildir” dediği ilk el yapımı kaya tüneline doğru varıyoruz.

Çekeceğimiz fotoğraflar sonrası Giresun’ a sahil yoluna dönüyoruz.


ÖNEMLİ NOT: Karadeniz, bilhassa çıkacağımız çoğu yayla yüksek ve sis kuşağında olup, kimi zaman manzara kapalı olabilir. Sıralamanın değişebildiği rotalarda hava ve sis koşullarına göre görebilirliği ya da şansı arttırmak için rotanızda değişiklik yapılabilirsiniz.

Günlük yürüyüş süreleri profesyonel ekipman gerektirmiyor olup ortalama 1-2 saattir, programınızın durumuna göre arttırılabilir ya da kısaltılabilirsiniz.

Yüksek noktalarda konaklama söz konusu olduğu için, valiz ya da çantalarınızın kilo ya da boyutlarını minimumda tutmanızda fayda vardır. Gündelik kıyafetlerle katılım mümkün olup, her gün su geçirmez bir ayakkabı ve yağmurluk faydalı olacaktır.

Yorumlarınızı bekliyorum.