3D Baskı Nedir

Günümüzde 3D baskı oldukça dikkat çekici bir noktaya doğru ilerlemektedir. 3D baskı teknolojisi, 1986 yılında adından söz edilmeye başlanmasına rağmen 80lerin sonuna kadar hak ettiği ilgiyi görmedi. 90lara gelindiğinde durum pek de farklı değildi: şimdilerde herkesin dilinde olan bu baskı teknolojisi mühendislik, mimarlık ve üretim çevreleri hariç popüler de değildi.

“3D baskı” terimi, ilk olarak 1993 yılında MIT‘de geliştirilen ve Soligen TechnologiesExtrude Hone Corporation ve Z Corporation tarafından ticarileştirilen standart ve özel mürekkep püskürtmeli yazıcı kafaları kullanılarak yapılan bir işlemine atfen ortaya çıkmıştır.

3D baskı, bilgisayar ortamında bulunan dijital dosyaların fiziksel objelere dönüştürülmesi işlemine verilen isimdir. 3D yazıcılar ile üretimin kısaltılmış hali olan 3D baskı için, öncelikle yazıcının üreteceği modeli elde etmemiz gerekir. Bu da 3D tasarımın dijital ortamda üretilmesiyle başlar. Bu tasarım 3D tasarım programları vasıtasıyla sıfırdan oluşturulabildiği gibi, 3D tarama teknolojisi sayesinde de elde edilebilir. Bilgisayar üzerinde yapılan bu tasarım işlemi “CAD” (Bilgisayar destekli tasarım) olarak adlandırılır. Piyasada yaygın olarak kullanılan her seviyeye göre çeşitli CAD programlar vardır. Bu programlar aracılığıyla tasarım fikirlerinizi dijital ortama aktarabilir veya 3D taraması yapılmış modellerin düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

Günümüzde kullanılan birden fazla 3D tarama teknolojisi mevcut. Google ve Microsoft gibi büyük yazılım firmaları son dönemlerde kendi tarayıcılarını geliştirmek üzere çalışmalara başlamışlardır. Sağladıkları kolaylık ve kazandırdıkları zaman sayesinde taramanın kullanımı gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Elimizde herhangi bir şekilde elde edilmiş 3D model datası olduğu sürece yazıcılarda üretim yapabiliriz. Çıktı olarak alacağımız baskının geometrisine, baskının kullanım alanına vb. parametrelere göre kullanacağımız 3D yazıcılar da değişmekte. Bugün gelinen noktada ortalama 10’un üzerinde farklı çalışma prensibine sahip 3D yazıcı teknolojisi bulunmakta. Direkt olarak bir 3D yazıcı nasıl çalışır sorusunun cevabı, ancak bir katı modelin katmanlar halinde inşa edilmesi olarak verilebilir. Bununla birlikte FDM, SLS, SLA gibi birbirinden farklı 3D yazıcı teknolojileri, tamamen birbirlerinden farklı prensiplere dayanarak çalışmaktadır.

Son zamanlarda 3D yazıcılarda yaşanan maliyet düşüşü ile birlikte 3D baskı imkanı evlerimize kadar girmiştir. Çeşitli pratik amaçların yanında hobi olarak da birçok kişi 3D yazıcıları alıp baskı yapabilmektedir. Son kullanıcıya yönelik masaüstü yazıcılarla yapılan baskılarda genellikle FDM sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem şerit halinde olan baskı sarf malzemesini eritip katman katman üst üste ekleyerek katı modeli oluşturur. Bu şekilde oldukça karmaşık tasarımları basit bir şekilde üretebiliyoruz.

3D Baskı Hizmeti

Tridi Atölye olarak çeşitli 3D yazıcı ve malzeme olanaklarıyla oluşturduğumuz 3D baskı hizmetimizle, müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik tüm ürünleri ve çözümleri sunuyoruz.

3D baskı “katmanlı üretim” veya “eklemeli üretim” olarak da bilinmektedir. Fiziksel bir nesn yapmak için bilgisayar kontrollü bir araç kullanan bir dijital imalat şeklidir.

Bir mürekkep püskürtmeli yazıcıyı düşünelim; bu iki boyutlu çalışan bilgisayar kontrollü bir araçtır. Haznedeki mürkkebi ileri geri hareket ettiren bir mürekkep kartuşuna ve kağıdı besleyen ikinci bir mekanizmaya sahiptir.

Bu iki hareketin birleşmesiyle iki boyutlu görüntü elde ediyoruz. 3 Boyutlu yazıcı ise sadece bir boyut daha ekler, mürekkep yerine plastik vb. maddeleri kullanarak baskı sağlar. Her turunda bir katman oluşturur.

Çeşitli 3D baskı teknoloji vardır. Flament tabanlı, lazer sinterleme vb.

Yorumlarınızı bekliyorum.