AKUPUNKTUR FELSEFESI

Batı düsüncesi olaylari sebep-sonuç iliskisi içinde degerlendirir. Çin düsüncesine göre ise, çesitli olgular bir bütünlügün parçasidir ve birbirleriyle iliski içindedir.
Düsünce temelindeki bu farkliliklar, tibbi uygulamada da kendini gösterir. Bati tibbi analitiktir; derin nedensel baglantilara girer, ayrintili siniflamalar yapar. Çin tibbinda ise, semptomlar ve bulgular hep birlikte degerlendirilerek toparlanir ve bir bütüne varilmaya çalisilir. Çin tibbina göre hastalik belirli bir zamanda, belirli bir kiside ortaya çikan bir olgudur. Hastalik degil, hasta ön planda degerlendirilir.

Buna göre, Geleneksel Çin Tibbi’nda zihinsel, duygusal ve fiziksel bulgular birlikte ele alinir.
Vücutta Yin ve Yang adi verilen birbirine zit, ancak uyum içinde iki enerji vardir. Bunu gösteren ambleme Taiji (Büyük Ikilem) denir. Siyah Yin’i, beyaz Yang’i simgeler. Ancak, Yin’in içinde Yang, Yang’in içinde de Yin vardir. Yin ve Yang’in dengelenmesi normallige, dengenin bozulmasi anormallige yol açar. Dengesiz Yin ve Yang, denge arayisi içerisinde sürekli kendilerini degistirirler. Bu dengenin saglanmasi için doktor igneler ile, ilgili akupunktur noktalarini uyararak hastayi tedavi eder.
 


GELENEKSEL ÇIN TIBBINDA AKAPUNKTUR TARIHÇESI

 

Akupunkturun başlangici Çin’de neolitik döneme kadar uzanmaktadir. Çok muhtemeldir ki, insanlar günlük tecrübeleri sonunda vücut yüzeyindeki agrili noktalara bastirilmasiyla agri kesici etkinin oluştugunu saptamişlar ve başlangiçta az çok sivri cisimlerle bu tür bir tedavi uygulamişlardir. Bunun ilk delilleri “Bian Taşlari” denilen taşlardir. Bunlarin en eskileri kuzey Çin’deki kazilarda saptanmiştir (Shandorf eyaleti). 10 000-4 000 yaşlari arasinda olduklari tahmin edilmektedir. Uzunca, ince ve sivri yontulmuş 45mm uzunlugunda ve 4mm genişliginde dibi künt olan taşlardir. Bian taşlari kismen günümüze kadar bu amaçla kullanilmiş ve zaman zaman igne (zhen) ve taş (bian) tabirleri zhenbian şeklinde kaynaşmiştir (Wang 1981). Bian taşlari ve daha sonra kemikler, agaç dallari, veya seramik cisimlerle vucut yüzeyindeki agrilar bizde kullanilan locus-dolendi ignelemesi tarzinda tedavi edilmiştir.
Şimdiye kadar bilinen en eski metal igneleri Bati Han saltanati (MÖ 206-MS 24) dönemine aittir.


Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) yayinladigi raporlara göre, akupunktur yan etkisi olmayan bir metottur. Akupunktur konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bu tedavi yöntemini uygulayan merkezlerin güvenirligidir.


 

Akupunkturla Tedavi Edilen Hastaliklar (WHO):

Solunum Yolu Hastaliklari: Astim – Bronsit – Sinüzit – Larenjit – Farenjit – Tonsillit – Soguk alginligi
Sindirim Sistemi Hastaliklari: Aft – Dis Agrisi – Gingivit (diseti yangisi) – Yemek borusu ve kardia spazmi – Gastrit – Ülser – Kabizlik – Ishal – Kolit
Üro-genital Sistem Hastaliklari: Enüresis nokturna (gece altini islatma) – Sistit – Adet düzensizligi – Agrili adet – – Kisirlik (infertilite)
Endokrin Hastaliklar: Guatr – Diabet (seker hastaligi)
Cilt Hastaliklari: Akne – Psöriazis (sedef) – Zona ve sekeli – Vitiligo – Ürtiker – Ekzema
Nörolojik Hastaliklar: Migren ve diger bas agrilari – Fascial paralizi (yüz felci) – Trigeminal nevraji – Dupuytren kontraktörü – Kas hastaliklari – Serebral Palsy – Meniere hastaligi
Psikiatrik Hastaliklar: Stres – Depresyon – Uyku bozukluklari – Psikosomatik hastaliklar – Kekemelik – Tikler
Kalp-Damar Hastaliklari: Tasikardi – Ritm bozuklugu – Hipertansiyon – Hipotansiyon
Romatizmal Hastaliklar: Romatoid Artrid – Behçet – Lupus – Raynaud hastaligi – Tennis elbow – Artozlar (kireçlenme) – Boyun-bel-diz agrilari
Aliskanliklar: Sigara – Alkol
Allerjiler
Diger: Kronik yorgunluk – El-ayak yanmalari – Asiri terleme – Sellülit – Obezite (sismanlik) 

Yorumlarınızı bekliyorum.