Batı Karadeniz de Gezilecek Yerler

Karadeniz denildiği zaman hepimizin içinde tarifsiz bir sıcaklık oluşuyor. Uçsuz bucaksız yeşili, bereketli toprakları, hırçın denizi, rengarenk insanı ve bitmeyen lezzet duraklarıyla bu şirin bölge, gönüllerimizi her daim fethetmeyi başarmıştır.  Doğu– Batı anlamında ülkemizin en geniş hacmine sahip olan bölge; TrabzonRizeBoluArtvinSamsunGiresunZonguldakKarabükKastamonu başta olmak üzere son derece önemli şehirleri bünyesinde barındırıyor. Karadeniz Bölgesi; Sakarya Ovası ile başlayıp Gürcistan’a dek devam eden alanı ifade eder. Yeşil alanları ve özellikle de yaylalarıyla meşhur Karadeniz, aynı zamanda ülkemizin en önemli turizm potansiyellerinden birine sahip.

Safranbolu-Karabük

İnanması zor; ancak bugün Karadeniz’in en önemli illerinden biri olan Karabük, esasen bir dönemler Safranbolu’ya bağlı bir köymüş. Safranbolu ise şu an itibariyle aynı şehrin bir ilçesi durumunda. Yerleşim yeri olarak Karabük, Safranbolu’yu geçti ama popülerlik düzeyinde Safranbolu’nun hala gerisinde diyebiliriz. Şehrin sembol yerlerinden biri olan Safranbolu, Arnavut kaldırımlı sokakları ve tarihi evleriyle ön planda. Ahşap Osmanlı evlerinin yarattığı otantik atmosfere bayılacaksanız. Batı Karadeniz turunuza Safranbolu’yu muhakkak eklemelisiniz.

Valla Kanyonu – Kastamonu

Kastamonu’da yer alan Valla Kanyonu, en az adı kadar ilginç bir destinasyon. Valla Kanyonu’nun en önemli özelliği, dünyanın şu anda en derin ikinci kanyonu olmasıdır. Muratpaşa köyü çevresinde yer alan Valla Kanyonu’nun belli bölümleri sadece profesyonellere aittir. Bunun dışında kalan bölümde nefis manzaranın tadını gönül rahatlığıyla çıkarabilirsiniz. Bölgede gündelik yaşamda görmenizin mümkün olmadığı çok sayıda yırtıcı kuş ile karşılaşabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı – Bolu

Ünü Karadeniz Bölgesi’nin dışına çoktan taşmış olan Yedigöller, yerli ve yabancı turistlerin her dönem akınına uğrayan oldukça özel bir bölge. Bolu’ya bağlı Mengen ilçesinde yer alan Yedigöller, son derece engebeli bir arazi üzerine konuşlanmış durumda. 2 bin hektarlık bir alana yayılan Yedigöller, yaklaşık olarak 65 seneden bu yana milli park statüsünde. Bölgeye adını veren göller, aslında heyelan temelli oluşmuş göller. Oldukça estetik bir görsel sunan bu yedi ayrı göl, aynı zamanda alabalıkların da yaşam alanı.  Göller birbirinden bağımsız iki plato üzerinde yer alır. Göllerin bazıları avlanmak için uygundur. Yedigöller içinde konaklama açısından birkaç misafirhane yer alsa da buraya gelenlerin çoğu çadır kamplarını ya da karavanları tercih ediyor.

Amasra-Bartın

Bartın’ın en önemli ilçesi olarak öne çıkan Amasra’nın yaklaşık olarak 3 bin yıllık bir tarihi bulunuyor. Tarihte Samastro olarak bilinen ilçe, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmanın tüm avantajlarına sahip. Konumu itibariyle Cenovalılardan Bizans’a kadar pek çok uygarlık için bir ticaret merkezi olmayı başarmıştır. Bu durumda elbette bölgeye ait limanın etkisi yadsınamaz. Amasra’nın bu tarihsel dokusu, büyük ölçüde bugüne yansımış durumda. Amasra Kalesi ve Amasra Müzesi haricinde, Tarihi Fatih Camii, Çekiciler Çarşısı, Kemere Köprüsü, Kuşkayası Anıtı ve Ağlayan Ağaç, bölge içinde gezmekten keyif alabileceğiniz duraklar.

Yorumlarınızı bekliyorum.