Beyni Geliştiren Egzersizler

Sağlıklı bir beyne sahip olmak aslında çok da zor değil. Belli egzersizlerle beyninizi geliştirebilir, konsantrasyonunuzu artırabilirsiniz.

Uzm. Psk. İhsan Öztekin’e göre beynimizi geliştirmek için yapmamız gerekenler;

Resim Yapmak

Karakalem ile çevrenizde gödüğünüz her şeyi çizmeye çalışın. Rekli boyalar ile renklerin karışacağı desenler yapın.

Müzik Aleti Çalmak

Beyni daha fazla öğrenmeye ve gelişmeye zorlar. Müzik aleti çalmaya çalışmak beyinde yeni yollar ile yeni sinir hücreleri yaratmaktadır.

Yeni Lisan Öğrenmek

Beyni kullanma kapasitesini artırarak beynin gelişinini destekleyecektir.

Zor Matematik Sorularını Çözmeye Çalışmak

Zekayı kesinleştirir. 5 hafta boyunca zihinsel egzersiz yaptırılan çocukların IQ larının 8 puan yükseldiği gözlenmiştir.

Suduko Gibi Zeka Oyunları Oynamak

Suduko oynayarak bilişsel zekamız gelişiyor. 3000 yetişkin erkek ve kadın arasında yapılan araştırmalarda, günde 60-75 dakika suduko oynayan kişilerin beyin performanslarının 10 yaş daha iyi olduğu kanıtlanmıştır. Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Satranç Oynamak

Santranç bir oyun olmaktan daha fazla özelliği sahiptir. Uzaysal ve matematiksil analiz yeteneğini arttırmanın yanında akıl yürütme, karar verme, poroblem çözme gibi alanlarda gelişim sağlar. Satranç ve benzeri strateji oyunları oynayan 75 yaş ve üzeri insanlarda bunama ve diğer hafıza kaybı sonurlarının yaşanma ihtimalinin düştüğü gözlenmiştir.

Doğru Nefes Alma

Düzenli olarak nefes egzersizi yapın. Aşırı stersten, negatif düşüncelerden uzak durun. Kendinize e hayata olumlu bakmayı öğrenin.

Günlük Alışkanlıklarınızda Değişiklikler Yapın

Çalışıyorsanız işyerine başka yoldan gidin. Diş fırçalamak, saç taramak, çay karıştırma gibi günlük basit işleri yaparken diğer elinizi de kullanın.

Beden Egzersizleri Yapmak

Spor ve sistemli bedensel çalışmalar, beyne daha fazla kan pompalanmasını sağlar, beyin hücrelerinin gelişimini sağlayan proteinlerin salgılanmasını artırır. Bir çok araştırma hafızayı geçlendirdiğini ve depresyonu engellediniği gösteriyor.

Günde 1-2 fincan kahve içmek

Kahve hafızayı güçlendirir ve dikkati toplar.

Yorumlarınızı bekliyorum.