Beynimizin Sağlıklı Olması İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Beslenmenin en çok etkilediği organlarımızdan biri de beyindir. Beynimizdeki mekanizmaların düzenli işleyebilmesi için besin öğelerini yeterli ve dengeli bir şekilde almamız gerekir.

Beynimizi en etkili çalıştıran besin öğeleri bilindiği üzere yağlardır. Yağlar grubunda omega 3 yağ asitleri ile ilgili yapılan çalışmalarda günlük 1 gr omega
3 (EPA ve DHA) alımının hem odaklanmayı arttırdığı hem de beynin çalışma sistemini düzenlediği gösterilmiştir. Omega 3 yağ asidinin en iyi kaynağı olan balık haftada en az 3 kere tüketildiğinde beyin hücrelerini oksidatif stresten korur böylece beynin sağlığını önemli derecede etkiler. Özellikle uskumru, somon ve ton balığı yüksek oranda omega 3 içerir.

Sadece 8 haftalık düzenli ceviz tüketiminde bile kognitif fonksiyonların iyileştiği görülmüştür. Günlük 2 adet ceviz tüketiminin etkisinin yaşlanmayı geciktirebileceği açıkça görülmektedir. Aslına bakarsak ceviz de bolca yağ asidi içeren bir besindir. Yani beyni besleyen en önemli şeylerden biri yağ grubudur diyebiliriz.

Sinir iletiminde etkili olan diğer bir vitamin de kolindir. Kolin en çok yumurta sarısında ve hayvansal protein kaynaklarında bulunur. Haftada 3-4 kere tam haşlanmış yumurta tüketimi ile kolin yeterli oranda alınabilmektedir.

Diğer bir grupta ise B grubu vitaminleri ve C vitaminleri bulunmaktadır. Suda eriyen bu vitaminler sinir sisteminin işleyişine etki ederek sistemi düzenlerler. B vitaminlerinden B1 özellikle sinir sisteminde etkilidir ve en iyi alabileceğimiz kaynaklar tam tahıllı ürünlerdir. Diğer bir B vitamini olan B2 ve B3 mayada bolca bulunur ve mayalı ürünlerin tüketimi hem beyin hem de barsak işleyişi için önemlidir.

Gelelim diğer bir bilinen B vitamini olan B12 vitaminine… B12 vitamini hafızayı güçlendirici etkisi ile bilinmektedir. Ancak tablet alımından
çok diğer besinlerle alımı daha etkilidir. Çünkü diğer besinlerle beraber alındığında sadece B12 vitamini olarak alınmaz birçok diğer vitamin ve mineralin de alınması gerçekleşir böylece de dengeli beslenme sağlanabilir. Örneğin yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi ile beraber hem B hem de C grubu vitaminleri tüketilebilir. Ancak pişirim tekniklerinde kızartma olmamalıdır.

Beynin sağlıklı çalışması için vücudumuzun da sağlıklı çalışması gerekmektedir. Bu süreçte özellikle su tüketimimizin yeterli oranda olması gerekir. Çay ve kahve su yerine geçmeyip aksine su ihtiyacını arttırdığından günlük olarak sadece su tüketimimizin 8 bardağa ulaşması gereklidir. Vücut susuz kaldığını hissettiğinde odaklanma ve konsantrasyon azalabilir ve su tüketimi yeterli olmadığında da dehidrasyon dediğimiz susuz kalma sürecine girebilir.

Diyetisyen Gizem Köse

Yorumlarınızı bekliyorum.