Bir An Önce Tanışmanız Gereken Bitki! Udi Hindi

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri

Arapça da Hindistan ağacı odunu anlamına gelir.

Aquilaria türünden bazı ağaçların, özel bir küf ile küflenmeleri sonucu oluşan reçinesi sebebiyle kıymet arzeder. Hoş ve özel kokusu sebebi ile binlerce yıldır el üstünde tutulan bu ağaç artık aşırı ve kontrolsüz tüketimden neredeyse tamamen çiftlik üretimine dönmüştür

Doğu Asya, Malaya adaları ve Hindistan’da yetişen bir ağaç olan bu bitki özellikle Keşmir ve Çin’de yetişir. Udi hindi yağı faydalarını da aşağıda yazdık.  Yaz, kış yapraklarını dökmez. Meyveler, armut biçimindedir. Odun kısımları kullanılır. Diğer bir adı öd ağacıdır. Beyaz ve siyah kahverengi renkte olanları vardır. Bu bitkiye “Kust i Hindi” denildiği gibi, eskiden tüccarların deniz yoluyla Arap ülkelerine getirmelerinden dolayı da “Kust i Bahri” denilmiştir. Beyaz cinsine “Kustı bahei, siyah cinsine de ‘Kust-i Hindi’ denilmiştir. Ud-i Hindi’nin kökü, dalları ve kabuğu hoş kokulu bir ağaçtır. Kokusu keskindir, şifalı zencefil kokusuna yakın ve reçinemsidir. Bazı ülkelerde (Âzerbaycan) çok kullanılır.

Pek çok derde derman olan şifalı bitkiyle tanışmak için bir an önce yazımıza geçmek istiyoruz. Herkes bu bitkiden haberdar olmalı!

Udi Hindi Nedir?

Udi hindi adı verilen şifalı bitki Doğu Asya topraklarında yetişen bir ağaçtan elde edilir. Yoğun olarak Çin’de görülmektedir. Her mevsim yaprakları bulunur ve mevsim geçişlerinden etkilenmez. Ülkemizde bu bitkinin yetiştirilme amacı ise süs bitkisi olarak kullanmaktır. Birazdan faydalarını sizinle paylaştığımızda artık sadece süs bitkisi olarak kalmaması gerektiğini düşünebilirsiniz. Çünkü udi hindi sizi baştan ayağa iyileştirici özelliğe sahiptir.

Udi hindi ağacının odun kısmı ve kabukları yakıldığında etrafa hoş bir koku yayılır. Bu bitki çok eski zamanlarda tüccarlar tarafından, Arap ülkelerine getirilmiştir. Bu nedenle bir diğer adı da “Kust-i Bahri”dir. Beyaz renge sahip olan bu isimle anılırken siyah renge sahip olan bitkiye de kust-i hindi denilmektedir. Öd ağacı olarak da karşınıza çıkarsa bu bitki de nedir demeyin. Udi hindi bitkisinin bilinen bir diğer adı da öd ağacı olmaktadır.

Udi hindi, koku ve tıpta kullanılmaktadır. Tedavi edici özelliğine dair Peygamber Efendimizin “Tedavilerin en iyisi hacamat ve udi hindi ile tedavidir.” hadisi bulunmaktadır.

Udi Hindi Faydaları Nelerdir?

Udi hindi tozu ve bal ile enfeksiyon günlerinde evinizde en iyi ve doğal antibiyotiği elde edebilirsiniz.

 • Mikropları atıcı özelliği vardır.
 • Boğaz ağrılarını gidermektedir. Boğaz yolunu yumuşatır.
 • Boyun, sırt, bacaklar ve elleriniz de dahil olmak üzere vücudunuzun hemen hemen her yerinde gelişebilen ağrılara çok faydalıdır.
 • Burun tıkanıklığı için etkili olmaktadır. Çocuklara ve yetişkinlere udi hindi ile burun damlası hazırlanıp uygulanabilir.
 • Bademcik iltihabı ve genel iltihaplanma söz konusu olduğunda udi hindi otu etkili olacaktır.
 • Balgam problemlerinde udi hindi tüketilerek solunum rahatlatılabilir.
 • Mide ağrısı yaşadığınız günlerde udi hindi, ağrı kesici olacaktır.
 • Hoş kokuya sahip olması nedeniyle ağız kokularını gidermektedir.
 • Vücut direncini güçlendirir. Hastalıklardan bedeni korur.
 • Vücut direncine olan etkisinden dolayı stresi de yok eder. Daha enerjili ve aktif olmanızı sağlar. Yorgunluğu giderir.
 • Kadın ve erkeklerde cinsel duyguları uyandırır.
 • Cildi yenileyici özelliğe sahiptir. Cilde maske olarak uygulandığında ölü derileri yok eder ve lekelerin giderilmesini sağlar.
 • Hafif yanık ve egzama için tercih edilen bir bitkidir.
 • Kronik bronşit, astım  hastaları için şifa kaynağıdır.
 • Mesane yani idrar torbasının iltihabına ve böbrek iltihabına karşı faydalıdır.
 • Safra ve böbrek taşlarını eritir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Udi hindi tozunu zeytinyağı ile karıştırıp udi hindi yağı elde edebilirsiniz. Bu yağı ise cilt yanıklarına ve egzama kaşıntılarına karşı kullanabilirsiniz. Udi hindi tozunu bal şerbetine ilave ederek tüketebilirsiniz. Ağrı kesici özelliğini gösterecektir. Özellikle baş ağrısına. 

Kan temizleyen damar açan özelliğinden dolayı kalp kan-damar sistemi için şifalıdır. Boğaz ağrılarına (Bademciğin iltihablanması ve şişmesine) Öksürük ve Akciğer Hastalıklarına çok faydalıdır. Bu tür rahatsızlıklarda ûdi hindî alınır öğütülür ve biraz suyla ıslatılarak burna çekildiğinde faydalı olur. Baş ağrısına da fayda eder. Balgam problemlerinde udi hindi tüketilerek solunum rahatlatılabilir. Mide ağrısı yaşadığınız günlerde udi hindi, ağrı kesici olacaktır. Daha enerjili ve aktif olmanızı sağlar. Yorgunluğu ve halsizliği giderir. Kroniki gastrit ve kolite karşı faydaldır, romatizma ve romatizmal poliartrite karşı mükemmeldir. Kadın ve erkeklerde cinsel duyguları uyandırır.

Udi Hindi Bitkisi Nasıl Kullanılır?

udi hindi

 • Ağız kokusu: Udi hindi bitkisini gün içinde çiğneyebilirsiniz.
 • Boğaz ağrısı ve hastalıkları: Udi hindi tozunu ve balı karıştırıp her sabah tüketebilirsiniz.
 • Bademcik iltihabı ve boğaz kuruluğu: Udi hindi tozu ile zeytinyağını karıştırıp sabahları bir yemek kaşığı tüketmelisiniz.
 • Baş ağrısı: Udi hindi tozunu bal şerbetine ilave ederek tüketebilirsiniz. Ağrı kesici özelliğini gösterecektir.
 • Cilt sağlığı: Udi hindi tozu ve bal ile bir krem elde edin. Yüzünüze uygulayın. Yüzünüzün daha gergin ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Egzama: Udi hindi tozunu zeytinyağı ile karıştırıp udi hindi yağı elde edebilirsiniz. Bu yağı ise cilt yanıklarına ve egzama kaşıntılarına karşı kullanabilirsiniz.

Not: Öğütelerek kullanılan bitkileri değirmeni olan ve bitkiyi sizin gözünüzün önünde öğüten aktarlardan almayı tercih ediniz. Aktarların kendileri bile sattıkları toz haline gelmiş ürünlerin içinde ne olduğunu bilmediklerini söylemektedirler.

Yorumlarınızı bekliyorum.