C Vitaminini Niçin Almalıyız?

vitamin-cAskorbik asit olarak da bilinen C vitamini bazı gıdalarda doğal olarak mevcut olan, suda eriyen bir vitamindir. C vitamini vücudumuzda antioksidan rol oynar, serbest radikallerin hücrelerde yaptığı zararları engeller. Serbest radikaller vücudumuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürdüğünde ortaya çıkan zararlı bileşiklerdir. Ayrıca günlük yaşamımızda karşılaştığımız güneş, sigara dumanı, hava kirliliği ve ultraviyole ışıkları serbest radikallere maruz kalmamıza sebep olmaktadır.Bunun yanısıra C vitamini yaraların iyileşmesine yardımcı bir protein olan kolajenin yapımında önemli rol oynar, bazı bitki bazlı gıdalardan demirin emilimini artırır ve vücudu hastalıklardan koruyan bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

C vitamininin antioksidan ve bağışıklık fonksiyonu üzerindeki rolü nedeniyle birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olabileceği düşünülmüştür. Kanser (önlenmesi ve tedavisi dahil olmak üzere), kalp-damar hastalıkları, yaşla ilgili maküler dejenerasyon (AMD), katarakt ve soğuk algınlığı üzeinde etkileri hala araştırılmaktadır.

İnsan vücudu C vitaminini üretemez. Mutlaka besinlerle alınması gerekmektedir.Vücut tarafından kullanılamayan C vitamini dışarı atılır. Bu yüzden öğünlerle yerine konması gerekir.

C Vitamininin Vücuttaki Fonksiyonları

C vitamini, protein vücutta kullanılabilmesi için gereklidir.
C vitamini vücudun tüm bölgelerinde dokuların büyümesi ve onarımı için gereklidir.
Deri, tendon, bağ dokusu ve kan damarları yapımında kullanılan önemli bir protein formudur.
Yara iyileşmesinde ve skar dokusu oluşturlmasında önemli rol oynar .
Kıkırdak, kemik ve dişlerin onarım ve bakımı için gereklidir.
Antioksidant özelliği sayesinde hücreleri korur. Kanser, kalp krizi ve kireçlenmeyi önler.
Demirin emilininde rol oynar.

C Vitamini Eksikliği

Şiddetli c vitamini eksikliğinin yol açtığı ölümcül bir hastalık olabilen İskorbüt hastalığı yüzyıllardır bilinmektedir. Iskorbüt belirtileri arasında deri altı kanamalar, kötü yara kapanması,kolay morarma , saç ve diş kaybı, eklem ağrısı ve şişme sayılabilir. Bu belirtiler kolajen içeren kan damarları, bağ dokusu ve kemiklerin zayıflaması ile ilişkili görünmektedir. Günlük 10 mg vitamin C ile önlenebilir. İskorbüt gelişmiş ülkelerde nadir görülür. Ancak bazen çocuklarda ve çok kısıtlı diyet alan yaşlılarda görülebilmektedir.

C Vitamini Kaynakları

Meyveler ve sebzeler C vitamininin en iyi kaynaklarıdır. Turunçgiller, domates ve domates suyu, biber, brokoli, çilek, brüksel halanası ve patates en önemli C vitamini kaynaklarıdır.  C vitamini tahıllarda doğal olarak mevcut değildir ancak bazı zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllara eklenmektedir. Askorbik asit, suda çözünür olduğu için ısı ile çabuk yok olabilir, bu nedenle gıdaların C vitamini içeriği uzun süreli depolama ve pişirme ile azalabilir. Buharda veya mikrodalga ile pişirme besinlerdeki c vitamini kayıplarını azaltabilir. Neyse ki C vitamin kaynağı birçok meyve ve sebze genellikle çiğ tüketilir. Günde beş değişik porsiyon meyve ve sebze tüketmek 200 mg’dan fazla c vitamini sağlayabilir.