Dünyanın en uzun Maratonu: 54 yıl 8 ay 6 gün 5 saat 32 dakika 20 saniye

Bu zamana kadar koşulmuş en uzun süreli maratonu Shizo Kanaguri tamamlamıştır. Başladığı maratonu tamamlaması 54 yıl 8 ay 6 gün 5 saat 32 dakika ve 20 saniye sürmüştür. “Olmaz öyle şey demeyin”, gelin olayın nasıl olduğuna bir göz atalım.

1911 yılının Kasım ayında, 1912 Stockholm Olimpiyat oyunlarına katılım hakkı için Japonya’da yapılan yarışta -ki o zaman mesafe 40 kilometredir- Kanaguri 2 saat 32 dakika ve 45 saniye ile dünya rekoru kırar. O yıllarda Japonya’nın olimpiyata gönderebildiği sporcu sayısı ikidir ve Kanakuri onlardan biri olur. Zamanı geldiğinde, trende geçen 10 günlük uzun ve yorucu bir yolculuk sonrası İsveç’e, Stokholm’e ulaşırlar.

Stockholm Olimpiyatları sırasında koşulan maraton yarışı beklenmedik derecede sıcak bir havaya denk gelir. Neredeyse 40 derece sıcaklıkta koşulan yarışta koşucuların yarısından çoğu hipertermi geçirir. Uzun ve yorucu yolculuğa bir de alışık olmadığı yerel yiyeceklerin sıkıntısı eklenen Kanaguri 27. kilometre civarında sıcak havadan dolayı kendini kaybeder. Çiftçi bir aile onu evlerine götürür ve ona iyileşene kadar bakarlar. Toparlandıktan sonra utancından dolayı yarış organizasyonuna bilgi vermeden Japonya’ya döner. İsveçli otoritelerce kayıp olarak kayda geçirilir. 50 yıl sonra Japonya’da yaşadığı, arada birkaç kez daha olimpiyatta yarıştığı ortaya çıkar. 1900’lerin başlarındaki teknoloji, iletişim, spor ve kültürün ne derece farklı olabileceğini düşününce bu olup bitenler olası gelse de gerçekten çok garip bir olay.

Her neyse, İsveç televizyonu 1966 yılında Kanaguri ile iletişime geçer ve onu İsveç’e getirip yarıda bıraktığı yarışı tamamlayışını kayda alır. Yarışı tamamladığında “Çok uzun bir yolculuk oldu, yol boyunca evlendim, 6 çocuk 10 torun sahibi oldum” diyerek espri yapar. Kanaguri, 1920 ve 1924 olimpiyatlarında da maraton koşmuştur ve 1983 yılında 92 yaşındayken doğduğu kasabada ölmüştür.

Yorumlarınızı bekliyorum.