Harry Potter Serisi Hakkında Özlem Irmak Yazdı

Harry Potter, neredeyse herkesin bildiği bir kitap serisi. Bu kitap serisinin aynı zamanda filmleri de var. Harry Potter satış rekorları kıran, onlarca dile çevrilen bir kitap ve sadece filme çevrilmekle de kalmıyor. Bu serinin sesli kitapları da var yani gözlerinizi yormadan da kitabı dinleyebiliyorsun.

Yazarı J.K.Rowling bu kitap serisini The Elephant House isimli bir kafede yazmaya başladı. Ve o gün bu gün çıkacak her yeni kitaba daha büyük ilgi var ve bu sebeple kitaplar defalarca çok satanlar listesine girdi.

Seri daha çok çocuk ve gençlere yönelik bir kitap serisidir ve serinin kitaplarındaki konular farklılaşmasına rağmen olay örgüsü devamlılık gösteriyor. Ama bu demek değil ki anlatılan hikaye monoton ve sıkıcı. Aksine her kitapta farklı olaylar ve bunların getirdiği farklı türden zorluklar yer alıyor. Ve her kitabın getirdiği farklı olaylara rağmen karakterlerin duyguları ve kişisel meseleleri bir kitaptan diğerine geçerken bölünmemiş. Bu da yazarın serinin kitapları arasındaki bağlantıyı iyi sağladığını ve bu bağı koparmadığını gösteriyor.

Serinin bir güzel yanı ise daha ilk kitaptan itibaren gelecek kitaplardaki bazı olayların nedeninin ipuçları verilmesi. Bu kitapları okurken daha maceralı ve sürükleyici kılıyor. Bence on sekizine varmadan kesinlikle okumanız gereken bir kitap serisi.

Serinin Kitapları

HARRY POTTER VE FELSEFE TAŞI

HARRY POTTER VE SIRLAR ODASI

HARRY POTTER VE AZKABAN TUTSAĞI

HARRY POTTER VE ATEŞ KADEHİ

HARRY POTTER VE ZÜMRÜDÜANKA YOLDAŞLIĞI

HARRY POTTER VE MELEZ PRENS

HARRY POTTER VE ÖLÜM YADİGÂRLARI

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2019

Baskı Sayısı : 1. Basım

Seri Hakkında Kısa Kısa…

Açıklama

1- Harry Potter ve Felsefe Taşı

“Harry, elleri titreyerek zarfı çevirince mor balmumundan bir mühür gördü; bir arma koca bir ‘H’ harfinin çevresinde bir aslan, bir kartal, bir porsuk, bir de yılan.”Harry Potter sıradan bir çocuk olduğunu sanırken, bir baykuşun getirdiği mektupla yaşamı değişir: Başvurmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na kabul edilmiştir. Burada birbirinden ilginç dersler alır, iki arkadaşıyla birlikte maceradan maceraya koşar. Yaşayarak öğrendikleri sayesinde küçük yaşta becerikli bir büyücü olup çıkar.

2- Harry Potter ve Sırlar Odası

“Bir komplo var, Harry Potter. Bu yıl Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda dehşet verici şeyler yapmak için bir komplo.”

3- Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

“Mahsur kalmış cadıların ve büyücülerin acil durum taşıtı Hızır Otobüs’e hoş geldiniz. Asanızı tuttuğunuz elinizi uzatın, otobüse atlayın, sizi istediğiniz yere götürelim.”

Sirius Black adında azılı bir katil, tüyler ürpertici Azkaban kalesinde tam on iki yıl boyunca tutsak kalmıştır. Tek lanetle on üç kişiyi birden öldüren Black’in, Karanlık Lord Voldemort’un hizmetkarı olduğuna kesin gözüyle bakılmaktadır. Bir yolunu bulup Azkaban’dan kaçan Black’in peşinde olduğu bir tek kişi vardır: Harry Potter. Harry, büyücülük okulunun sihirli duvarları arasındayken, arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikteyken bile güvende değildir. Çünkü aralarında bir hain olabilir.

4- Harry Potter ve Ateş Kadehi

Büyücülük okulunda dördüncü sınıfa geçen Harry, yaz tatilinde Dursley’lerden izin koparıp arkadaşlarıyla birlikte Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gider. Bu yıl Hogqarts’taki en büyük yenilik ise, Üçbüyücü Turnuvası’dır. Üç rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik yüz yıldan beri ilk kez düzenlenmektedir. Harry, istemediği halde, yaşı bile tutmadığı halde, kendini bu Turnuva’nın içinde bulur. Oysa onun tek istediği, büyücülük standartları içinde olabildiğince “normal” bir yaşam sürmek, yeni büyüler öğrenerek kendini geliştirmek, Cho’yla ilgili hayaller kurmak, Ron ve Hermione’yle hoşça vakit geçirmektir. Ancak, alnındaki yara izinin ikide bir acıması, korkunç olayların yaklaşmakta olduğunun habercisidir… Harry Potter ve Ateş Kadehi’nde J.K. Rowling, dizinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli, hem de çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasının kitaplarını açıyor bizlere. “Sıkıcı tek bir sayfa yok… Olay örgüsü olağanüstü bir yap-boz gibi bütünleniyor.” -Sunday Express- “J.K. Rowling bekleneni veriyor.

Yazan: Özlem Irmak

Yorumlarınızı bekliyorum.