İlk Basılı Yemek Kitabı

untitled1Melceü’t Tabbahin, ( Aşçıların Sığınağı ) Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane hocalarından Mehmet Kamil Efendi’nin eseri Türk Mutfağı’na ait ilk basılı yemek kitabı olarak tarihimizde yerini almıştır. Eser 1844 yılında İstanbul’da taş baskısı (lito) olarak yayımlanmıştır. 1844 ve 1888 yılları arasında dokuz defa yayımlanan eser, dönemin en çok satan kitapları arasında yer alarak günümüzün tabiriyle best seller olmuştur. Tamamı 132 sahife olan kitap, on iki fasıl ( bölüm) üzerine düzenlenmiştir: Çorba, kebap, yahni, tava, börekler ile hamur işi ve sütlü tatlılar, bastılar, zeytinyağlı ve sağ yağlı dolmalar, pilavlar, hoşaflar, kahveden önce yenecek tatlılar ile içecekler ayrıca, sahife kenarlarında yazılı salata, tarator ve turşu tarifi çeşitlerinden oluşmaktadır.
1862 yılında Fevz-i Cihad isimli yatıyla İngiltere’ye gi¬den Mısır Valisi Sait Paşa, Thames Nehri üzerinde devlet adamları ve asiller için yatında bir yemek daveti vermiş, bu yemekte Turabi Efendi tarafından”Turkish Cookery Book” ismiyle İngilizce’ye çevrilen Melceü’t Tabahhîn‘i konuklara hediye olarak dağıtılmış. Daha sonra 1864 ve 1884 yıllarında Londra’da iki kez bası¬lan kitap, batıda basılan ilk Türk yemek kitabı olmuştır. Ayrıca Mehmet Sıtkı Efendi tarafından Arapça’ya çevrilmiş ve 1886 yılında Kahire’de yayımlanmıştır. Melceü’t Tabahhîn’in yoğun ilgi görmesine karşın mutfakla ilgili kırk sekiz yıl başka bir kitap yayımlanmamıştır..Melceü’t Tabbahin
Mehmet Kamil İstanbul’daki kadın ve erkek aşçıların temcit makarnası gibi hep aynı eski yemekleri pişirmeleri nedeniyle, tecrübeli usta kişileri dinleyerek, araştırarak ve özellikle 18. yüzyılda yazılmış Ağdiye Risalesi ve Yemek Risalesi adı verilen iki yazma eserden faydalanarak kitabını yazmıştır. 1997 yılında 5000 adet basılan kitabın 250 adedi numaralandırılmıştır. Kitabın Osmanlıca metnini, yazarın kendine has üslubunu muhafaza ederek Türkçeye uygulayan Cüneyt KUT, Turgut KUT ve Prof. Dr.Günay Kut’tur.

Yorumlarınızı bekliyorum.