KARADENİZ’İN EN GÜZEL 10 YAYLASI

Doğu Karadeniz’de, coğrafi özellikleri gereği, 1500-2000 metre rakımlı düzlük ve tepelerde fazla sayıda yayla bulunuyor. Yaylalar, 1500 metreden başlayarak yükselen, zengin tabii peyzaj özelikleri içeren alanlar olmakla birlikte özellikle yaz aylarında turistlerin sıklıkla tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Son senelerde yaylaların eko turizm mekânları olarak kullanılmaya başlanması sayesinde de bilhassa Karadeniz Bölgesi, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Karadeniz yaylaları arasından sizler için seçtiklerimize göz atabilirsiniz.

BEKTAŞ YAYLASI, GİRESUN

Giresun’un Dereli ilçesinde, şehir merkezinden 56 km uzaklıkta konumlanan Bektaş Yaylası, tam tamına 2030 metre yüksekliğe sahip. Bektaş Yaylası aynı zamanda çevresinde bulunan Ahmetalan Yaylası, Alçakbel Ormaniçi Piknik Alanı, Kurttepe Mevkii Kulakkaya Yaylası, Melikli Obası Yaylası’nı da kapsadığı için tüm bu alan Bektaş Turizm Merkezi olarak da biliniyor. Elektrik, telefon ve su gibi altyapı hizmetleri ise her zaman kullanılabilir durumda. Yayla kışın yoğun kar yağışı alıyor. Bu yüzden genellikle baharda veya yaz aylarında ziyaret edilmesi tavsiye ediliyor. Yaz aylarında bile soğuk olan yaylada yılın her mevsimi soba yakıldığını da hatırlatmakta fayda var. Manzaralarının güzelliğini seyretmek, çim kayağı yapmak ve doğal güzelliklere seyrederek uykuya dalmak insana keyif veriyor.

KÜMBET YAYLASI, GİRESUN

Giresun Merkezinin 52 km güneyinde ve Dereli ilçesi sınırlarında, 1710 metre rakımı olan Kümbet Yaylası, Karadeniz’de gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı. Doğu Karadeniz’in en meşhur yaylalarından ve yayla turizminin en hareketli yaşandığı yaylalardan olan Kümbet’te su, elektrik ve telefon vb. altyapı da mevcut. Kümbet Yaylası o kadar büyük bir alana yayılmış ki, çevresinde bulunan birçok yaylayı da sınırları içine alıyor. Melikli Obası ve Yavuzkemal gibi yaylalar da bu çevrede bulunuyor. Kümbet Yaylası’nda gerçekleşen birbirinden eğlenceli şenlikler de bu yaylayı ziyaret etmeniz için güzel bir sebep olabilir. Her sene temmuz ayının ikinci pazar gününde düzenlenen şenlikse turistlerin favorisi.

PERŞEMBE YAYLASI, ORDU

Akkuş ilçesine 12 km mesafede bulunan Perşembe Yaylası, 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla turizme açıldı. 1500 metre rakımlı bu yaylada her yıl temmuz ayında yayla şenlikleri düzenleniyor. Yayla şenliklerinde güreş müsabakaları, yarışmalar, konserler, sosyal ve kültürel aktiviteler ve folklor gibi etkinlikler oluyor.

ÇAMBAŞI YAYLASI, ORDU

Karadeniz Bölgesi’ndeki en önemli yaylalar arasında bulunan Çambaşı Yaylası, hem kış hem de yaz aylarında inanılmaz güzel manzaralar sunuyor. 1850 metre yüksekliğe sahip olan Çambaşı Yaylası Karadeniz yaylaları arasında en bilinmeyeni olsa da kesinlikle görülmeye değer. Ziyaretçiler burada bütün doğa sporlarını profesyonelce yapabilir. 100 bin dönüm alana sahip yaylanın 72 adet obası mevcut. Bu özelliği ile de ülkemizdeki en geniş yaylalardan biri olma özelliğini taşıyor.

ANZER YAYLASI, RİZE

Rize’nin merkezine 80 km uzaklıkta bulunan, kelimenin tam anlamıyla tam bir doğa harikası olan Anzer Yaylası, Anzer balının üretim bölgesi olması ve endemik türdeki çok sayıda çiçeğin bulunması sebebiyle yerli ve yabancı turistlerin Karadeniz Bölgesi’nde sıklıkla ziyaret ettiği yerlerden biri. Aynı zamanda doğa turizminin alternatif etkinliklerinden trekking, zirve tırmanışı, yamaç paraşütü için de imkan sunuyor. Bayburt iline, Çoruh Nehri’ne ve Uzungöl’e de kısa mesafede yer aldığı için de Anzer Yaylası’na ulaşım oldukça kolay.

AYDER YAYLASI, RİZE

Ayder yaylası, gürültüden, aşırı kalabalıktan ve şehir hayatından uzak olması sebebiyle doğa ve sağlık turizminin en gözde yerlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple de 12 ay boyunca binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Bölgede yapılabilecek yayla aktivitelerinin yanı sıra çok sayıda kaplıca ve termal otel de bulunuyor.

AYANCIK AKGÖL YAYLASI, SİNOP

Ayancık ilçesinin güney yönünden Ayancık-Kastamonu arasındaki yoldan saparak Ayancık Akgöl Yaylası’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Denizden yüksekliği 1200 metre olan Ayancık Akgöl Yaylası, 3 dönüm kadar alanı kaplayan bir göle de ev sahipliği yapıyor. Gölün etrafındaki köknar ormanları arasından akan iki çayın çevresinde doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Bitki örtüsünün doğallığı ve manzarasının büyüleyiciliği ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

AKBELEN YAYLASI, TOKAT

Deniz seviyesinden 1600 metre yükseklikte bulunan yayla, Tokat’ın merkezine en yakın olan yaylalardan biri. Yine Tokat’a bağlı bulunan Topçam Yaylası ile sınırı oluşturuyor. Yaylada çim kayağı, avcılık ve balıkçılık yapılıyor. Akbelen Yaylası’nda gerçekleşen turizm faaliyetleri her yıl çeşitlendiği ve zenginleştiği için ve ziyaretçi sayısı her yıl bir önceki yıla oranla büyük ölçüde artış gösteriyor.

KARADAĞ YAYLASI, TRABZON

Trabzon şehir merkezinden Düzköy ilçesine giderken 44 km sonra Karadağ Yaylası tabelasını görebilirsiniz. Denizden yüksekliği  1742 metre olan Karadağ Yaylası’na gider gitmez ilginizi çekecek olan ilk şey, göz kamaştıran ahşap evleri. Havanın açık ve güneşli olduğu zamanlarda Karadağ Tepesi’nden görülen eşsiz manzara, bir anda sizi bambaşka bir dünyaya ışınlayacak. Genellikle yaz aylarında Trabzon ve civardaki ilçelerden yaylanın nüfusu artıyor ve bölgeyi ziyaret edenler için de birçok yayla şenliği düzenliyor.

ŞOLMA YAYLASI, TRABZON

Karadeniz yaylaları arasında şüphesiz en sessiz sakin yer olan Şolma Yaylası, mutlaka gidilip görülmeye değer yerlerden. Maçka ilçesine 22 km mesafede olan Şolma Yaylası’na giderken yol boyunca göreceğiniz nefes kesen manzara ve  doğal güzellikler karşısında deyim yerindeyse nutkunuz tutulabilir.

Yorumlarınızı bekliyorum.