Kuşburnunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir

Kuşburnunun faydaları saymakla bitmez, kuşburnu bağışıklık sistemimizi önemli oranda güçlendiren, limondan 50 – 60 kat daha fazla C vitamini içeren insan sağlığından güzelliğe, çayından marmeladına kadar birçok yerde kullanıla bilinen bir doğa harikasıdır.

Bağışıklık sistemimizi güçlendiren, zengin C vitamin deposu olan kuşburnu bitkisinin çiçekleri de tıbbi ilaç olarak kullanılıyor. Kuşburnu ise bağışıklık sisteminin güçlenmesi için öncelikle bitkisel çaylar olmak üzere reçel ve marmelat yapımında kullanılıyor.

Kuşburnunun Önde Gelen Faydaları

Kuşburnu kansızlığa iyi gelir, günümüzde kadın ve çocuklarda çok yaygın görülen demir eksikliğine bağlı kansızlık büyük bir sorun. Kuşburnu aldığımız besinlerle birlikte alınan demirin serbest hale geçerek vücutta kullanılmasına katkı sağlar. Böylece demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlığı önler.

Kuşburnu gözleri korur, kuşburnunun püresinde bulunan çok önemli bir karotenoid olan likopen gözleri sadece kataraktan değil aynı zamanda başka göz hastalıklarının başlangıcı ve ilerlemesinde koruyucu etki gösterir.

Kuşburnu cildi güzelleştirir, A vitamini deposu olduğundan cildin esnekliğini korumasını sağlıyor ve cildin yaşlanmasını geciktirici etki yaratıyor. Kolajen seviyesini de önemli derecede artırıyor. Vücuttaki akne ve yara izlerini gideriyor. Kuşburnu çekirdekleri Gamalinoleik asit, cildimize canlılık kazandırıyor ve güneşten dolayı oluşan yanıklara da fayda sağlıyor.

Kuşburnu bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Kuşburnunun yapısında bol miktarda bulunan C vitamini, polifenoller ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini önemli bir şekilde güçlendiren kuşburnu zengin mineraller ve vitamine sahiptir. Likopen ve A,B,E,K vitaminleri yanı sıra demir, magnezyum gibi önemli mineralleriyle vücudun direncini artırıyor, hücre yenilenmesinde, sinir sisteminde önemli derecede fayda sağlıyor.

Kuşburnu kabızlığı önlüyor, doğal bir şifa kaynağı olan kuşburnu her mevsim yetişebilir ve kabızlık şikayeti olanlar için şifa kaynağıdır. Kuşburnunun içeriğindeki pektin, laktasif etkiye sahiptir. Yani bağırsakların fazla çalışmasından dolayı ortaya çıkacak ishal benzeri etki yaratıyor. Düzenli tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırıp kabızlığı gideriyor. Bağırsak parazitlerini düşürüyor.

Kuşburnu kansere karşı koruyor, vücudumuzdaki sağlıklı hücreleri kanserli hücrelere dönüştürerek zarar verebilen serbest radikallere karşı kuvvetli bir koruyucu olan kuşburnu, içinde bulunan güçlü antioksidanlarla kanser hücrelerinin büyümesini ve hatta gelişmesini engelliyor.

Kuşburnu kötü kolesterolü düşürüyor, kuşburnu kanımızdaki kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterol oranının yükseltilmesinde fayda sağlıyor, bu sayede kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor. Kuşburnuyu şekersiz marmelat yapabileceğimiz gibi çayını demleyip tüketebiliriz.

Kuşburnuyu demlerken ve tüketirken önemli kurallar

5 ya da 6 tane kuşburnuyu hafif ezerek çatlatın. Sonra 1 bardak ( 200 ml ) kaynar suda 1o dakika kadar demleyin.

Kuşburnuyu demlerken kapağını kapalı tutun.

Uzun süreli kaynatıldığında içerisindeki C vitamini azalır, demleme süresini de uzun tutmayın.

Yemeklerden 30 dakika sonra, zengin vitamin ve minerallerinden tam anlamı ile faydalanabilmek için hazırlandıktan itibaren 5 dakika içinde tüketin.

Marmelat ve pekmezde C vitamini oranı, soğuma sırasında C vitamini miktarı hızlı bir şekilde azaldığından dolayı vitamin oranı çayına göre düşük olur.

Kuşburnuyu cam kavanozda, ister bütünü ister ufalanmışı ister tozu olsun mutlaka ışıktan muhafaza ederek saklayın.

Yorumlarınızı bekliyorum.