Lavanta suyu ne işe yarar?Lavanta kürü tarifi

Lavanta suyu ne işe yarar? sorusu son dönemlerde alternatif tıp dünyasında ses getiren konuların başındadır.Sebebi ise alternatif tıp uzmanlarının lavantanın önemi ile ilgili açıklamalara yoğunlaşmış olmasıdır.

Uzmanlar lavanta bitkisinin her evde yetiştirilip,bu nimetten herkesin faydalanmasını önermektedir.Lavanta,çok bakım istemeyen saksıda kolayca evlerde yetiştirilebilecek,çok su istemeyen bir bitkidir.Hem tıbbi faydalarından hem de kokusunun güzelliğinden faydalanılacak bir bitkidir.

Saksıdaki lavanta bitkisi veya lavanta yağı sivrisinek kovucuların başında gelmektedir.Saksıdaki lavanta bitkisi odanın havası içerisindeki virüs ve bakterilerin dış çeperi üzerinde de olumlu etkilere sahiptir.Oda içerisinde grip olan bir kişinin verdiği nefes havaya karışır ve lavanta bitkisindeki antiviral ve antibakteriyel maddeler mikrobu inhibe eder.

Evinde çiçek beslemeyenler yada bakımı ile ilgili tereddüt yaşayanlar için uzmanlar lavanta bitkisinin kaynatılarak faydalarından yararlanılması gerektiğini belirtmektedir.

Lavanta suyu ne işe yarar?Faydaları nelerdir?

Lavanta yeryüzündeki milyonlarca nimetten birisidir ve faydaları çoktur.Lavanta suyunun faydalarından suyunu kaynatarak ta lavanta bitkisini evinizde besleyerek de yararlanabilirsiniz.Yukarıda lavanta bitkisini evinizde saksıda bulundurarak oluşan yararları saydık.Şimdi ise lavanta suyunu kaynatılarak tüketilmesindeki faydalarına değinelim;

►Doğum sonrasında kadınlarda görülebilen perineal ağrı dediğimiz kramp şeklindeki ağrılar için çok etkilidir.

►Saç dökülmelerine karşı etkilidir ve lavanta kürü saç dökülmelerinde kullanım şekli şu şekildedir;kaynamakta olan 2 bardaklık suya bir yemek kaşığı lavanta atılır 10 dakika kadar kaynatılır ve soğumaya bırakılır.Saçlara lavanta suyu uygulanır ve diplerine masaj yapılır.

►Uykusuzluk şikayeti için çok etkilidir.

►Deri hastalıklarında etkilidir.

►Lipom denilen yağ bezelerini yok eder.

►Allerjik rinite çok faydalıdır.

►Hepatit B ve hepatit C hastalarının yüksek enzimlerini düşürmede etkilidir.Lavanta çayı karaciğer enzimleri olan AST,ALT değerlerinde etkilidir.Bunun için 1 tatlı kaşığı lavantayı 4 dakika kaynatarak tüketilmelidir.Karaciğer yağlanması içi 10 dakika kaynatılarak tüketilmelidir.Lavanta kürü karaciğer yağlanması içinde çok etkilidir.Karaciğer yağlanması şikayeti olan hastalar için bir diğer kür olan maydanoz kürü içinde bu yazımıza tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lavanta kürü nasıl hazırlanır?

Kaynayan 1,5 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı lavanta atılır ve 15 dakika kısık ateşte bekletilir.

Demlendikten sonra soğumaya bırakılıp süzülür.

15 gün boyunca her gün akşam yemeklerinden en az 2 saat sonra 1 çay bardağı ılık şekilde içilir.

İçtikten sonra hiç bir şey tüketilmemelidir.

Kür için hazırlanan çay günlük taze hazırlanmalıdır.

15 günlük kür bittikten sonra hastalık seyrine göre haftada 3 defa aynı tarifle tekrar hazırlanıp içilebilir.

Yorumlarınızı bekliyorum.