LGS Giriş Belgeleri Yayımlandı! LGS Giriş Belgesi Nasıl Alınır? LGS Sınavında Alınan Önlemler Nelerdir?

1-SINAV TARİHİ: 20 HAZİRAN 2020 CUMARTESİ

2-SINAV SAATİ: BİRİNCİ OTURUM: 09:30 İKİNİ OTURUM: 11:30

3-SINAV GİRİŞ EVRAKLARI: Geçerli kimlik belgesi ( T.C kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C kimlik kartı veya geçerlilik süresi devam eden pasaport) bulundurmalı.

4-ÖĞRENCİLER SINAV İÇİN YANLARINDA; en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaklardır.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 20 Haziran’da yapılacak merkezi sınavın giriş belgeleri yayımlandı.  Adaylar sınav bilgilerinin Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesi www.meb.gov.tr ve E-Okul‘dan öğrenebilecek.  

LGS SINAVA GİRİŞ BELGESİ İÇİN TIKLAYIN!

2020 yılı Liselere Geçiş Sistemi kapsamında yapılacak merkezi sınava ilişkin Başvuru ve Uygulama Kılavuzuna göre, bu yıl tüm öğrenciler sınava kendi okullarında girecek.

E-Okul üzerinden öğrenilebilecek olan LGS sınav giriş yerleri bilgisi, okul müdürlüklerinin vereceği sınava giriş belgesi ile birlikte sınav için anahtar niteliği taşıyacak. (Böyle bir habercilik anlayışı yok, olmamalı)

( Yukarıdaki gibi bir haber yaparsan sınavdan dolayı stres altında olan velilerin kafasında soru işareti yaratırsın. Haberi şöyle yapmak daha doğru olurdu:
Öğrencilerin sınav giriş belgeleri okul müdürlükleri tarafından her öğrencinin sınava gireceği sırasının üzerine konulacak.)

Öğrenci, bu belge olmadan sınava giremeyecek. Öğrencilerin sınav giriş yeri, salonu, sıra numarası, alacağı sınav tedbir hizmeti gibi bilgiler e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nden öğrenilecek.

LGS SINAVI SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK? 

Merkezî Sınav, 20 Haziran 2020 Cumartesi günü yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde Türkiye saati ile birinci oturum 09.30’da, ikinci oturum 11.30’da başlayacak.

NOT: KİMLİK KONTROLLERİ İÇİN SAAT 09:00 DA BİNADA HAZIR BULUNULACAKTIR.

Sözel alanda 50 sorudan oluşan birinci oturum 75 dakika, (yani 10:45 de bitecek) sayısal alanda 40 sorudan oluşan ikinci oturum 80 dakika olarak uygulanacak (yani 12:50 de bitecek)
ÖĞRENCİLER SINAVA GELİRKEN YANLARINDA;

Geçerli kimlik belgesi( T.C kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C kimlik kartı veya geçerlilik süresi devam eden pasaport) bulundurmalı.

Yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi gereklidir.

KİMLİKTE FOTOĞRAF ŞARTI VAR MI?

2020 LGS’de kimlik belgelerinde fotoğraf bulunma koşulu yoktur.

Ancak yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kemlik belgesi gereklidir.

LGS’DE ALINACAK CORONA VİRÜS TEDBİRLERİ

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 20 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavda, koronavirüs önlemleri kapsamında, öğrencilerin yerlerine oturduklarında aralarında en az 1 metre mesafe sağlanacak. Bakanlık tarafından sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınavda dikkat edilecek hususlara dair illere yazı gönderildi.Yazıda, bina sınav sorumlularının ve salon görevlilerinin, koronavirüs salgını dolayısıyla alması gereken önlemler sıralandı. Buna göre, sınav görevlileri ve öğrenciler, sınav öncesinde tıbbi maske takılı olarak sınav salonlarına gidecek, sınav görevlileri sınav boyunca maske takmaya devam edecek.Sınav binası ve sınav salonlarının girişlerinde el antiseptiği, sınav salonunda öğrenci ve görevli sayısı kadar yedek maske bulundurulacak. 

ÖĞRENCİLER MASKELERİNİ ÇIKARABİLECEK
Öğrenciler sınav salonuna gelinceye kadar maskeleri takılı olacak , sıralarına oturduktan sonra sınav başlamadan maskelerini çıkarabilecekler.

 Öğrenciler, yerlerine oturduklarında aralarında en az 1 metre mesafe sağlanacak.

Maskelerin nemlenmesi durumunda değiştirilmesi sağlanacak. Maskeler çıkarılırken ve takılırken lastiklerinden tutulması istenecek. Kullanılmış maskeler ağzı kapaklı çöp kutusuna atılacak. Maske değiştirme söz konusu ise el antiseptiği kullanılacak. Mümkün olan yerlerde pencere açılarak içerinin havalandırılması sağlanacak. Sınav görevlileri, sınav kutu ve paketlerinin teslimi, sınav giriş belgelerinin düzenlenmesi, sıralarda hazır bulundurulması ile kontrolü, soru kitapçıkları ve cevap kağıtlarının dağıtılması, toplanması, gerekli durumlarda detaylı yapılacak kimlik ve sınav giriş belgesi kontrolü gibi temas gerektiren tüm sınav işlemlerinde cerrahi eldiven kullanmak zorunda olacak. Öğrencilerin kimlik kontrolleri sırasında temastan kaçınılacak. Sınav gününden bir gün önce tüm okulun genel temizliği su ve deterjan kullanılarak yaptırılacak.Sınav görevlilerine sınav kurallarına ek olarak Kovid-19 ile ilgili alınacak önlemler konusunda bilgi verilecek. Su içmek isteyenlerin, maskelerini kenarlarında bulunan lastiklerinden tutarak çıkarması, maskelerin ağız ve burnu kapatan ön yüzüne dokunmaması istenecek. Merkezi sınava girecek öğrencilerden Kovid-19 tanısı konulan öğrenciler için alınacak sınav tedbir hizmetleri, Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda bölge sınav yürütme komisyonları tarafından belirlenecek ve gerekli tüm önlemler alınarak uygun sınav tedbir hizmeti sağlanacak.Bu öğrenciler için bölge sınav yürütme komisyonları tarafından sağlanacak sınav tedbir hizmetleri ile ilgili komisyonlar bilgilendirilecek. Sonradan ortaya çıkan sebeplerle sınav tedbir hizmeti alması gereken öğrenciler için gerekli işlemler, komisyonca yapılacak. Öğrencinin sınav süresinin değişmesi durumunda, giriş belgesinde yazan sınav süresi dikkate alınmayacak. Öğrencinin tek kişilik salonda sınava alınması gerekiyorsa, öğrenci yerleştirildiği okulun yedek salonunda sınava girecek. Öğrencinin sınava girdiği salon aday yoklama listesinin tutanak bölümüne gerekli açıklama yazılacak, ayrıca komisyon kararının aslı sınav evrakı dönüş kutusuna konulacak.Sınava giren öğrencilerden kesin Kovid-19 tanısı olanlar ile kesin tanısı ile tedavisi tamamlanıp sonrasındaki 14 günlük karantina süresinde olanların, okulun giriş katında bulunan ayrı bir salonda tıbbi maske takılarak sınava alınması sağlanacak. Bez maske kullananların maskeleri tıbbi maskeyle değiştirilecek. Bu öğrenciler tıbbi maskelerini sınav süresince çıkarmayacak. Salon başkanları ve gözetmenler eğer öğrenci ile 1 metreden daha yakın mesafede olacaklar ise maskeye ek olarak yüz koruyucu kullanacak. 

ATEŞİ OLANLARA GÖREV VERİLMEYECEK

Ateş, öksürük, burun akıntısı ve solunum güçlüğü şikayeti olan, Kovid-19 olan veya son 14 gün içerisinde vaka ile teması olan görevlilere sınav görevi verilmeyecek.

Öğrencilerin, sınav binasının bahçesine girişleri sırasında sosyal mesafenin en az 1 metre, 3-4 adım korunması sağlanacak. Yığılma oluşmasını engelleyecek önlemler alınacak. Öğrenciler sınav binasına alınmadan önce sınav saatini beklerken, Kovid-19 açısından sınav sürecinde dikkat etmeleri gereken noktalar, öğrencilere okunacak. Bu kapsamda, metinde şu ifadeler yer alacak:”Ateş, öksürük, burun akıntısı ve solunum güçlüğü şikayeti olan, Kovid-19 olan veya son 14 gün içerisinde Kovid-19 vakası ile teması olan öğrencilerimiz okul girişinde görevlilere bilgi vermelidir. Endişeniz olmasın, şikayeti olan öğrencilerimiz sınava alınacaktır. Şikayeti olanların bilgi vermesi sınav sürecinde sizin, sınav görevlilerimizin sağlığı ve uyulması gereken tedbirlerin belirlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Okul içinde, bahçesinde ve diğer kalabalık ortamlarda sosyal mesafe (en az 1 metre, 3-4 adım) kuralına lütfen dikkat ediniz. Maske takınız ve maskenizi çıkarmayınız. Sağlığınızı önemsiyoruz. Lütfen bu önlemlere uyunuz. Başarılar dileriz.” 

VELİLERE BEKLEMESİ İÇİN UYGUN ALAN GÖSTERİLECEK 

Öğrenci velileri, sınav binasına ve bahçesine alınmayacak, mümkünse beklemeleri için uygun bir alan gösterilecek. Kontroller sırasında öğrencilerin sosyal mesafe korunarak alınması ve koridorlarda yığılma oluşturmadan salonlara ulaşması için önlem alınacak..

LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

 2020 yılı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınavın sonuçları, 16 Temmuz’da https://www.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak.

Yorumlarınızı bekliyorum.