NAZIM HİKMET’İN 57. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ

Nazım Hikmet Bu Akşam Canlı Yayında Anılacak: “Geleceğin Mutlu İnsanı ve Toplumuna İnançla…”

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı programı çerçevesinde bugün 20:30’da şair, anısına bir canlı yayın düzenlenecek. Sanat ve edebiyat dünyasından isimlerin katılımıyla Nâzım Hikmet, şarkılarla, şiirlerle, söyleşilerle anılacak.

Nazım Hikmet’in ölümünün 57. yılında Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı bu akşam canlı olarak yayınlanacak bir anma programı düzenledi. 

TIKLAYIN – Nâzım Hikmet’in Yaşam Öyküsü

Nazım Hikmet Vakfı, şairi her yıl 3 Haziran’da Türkiye ve dünyanın çeşitli kitle örgütleriyle birlikte andıklarını ancak bu yıl salgın koşulları nedeniyle kitlesel katılımlı anma yapılamayacağını belirtti.

Vakıf açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu yıl salgın koşulları nedeniyle kitlesel katılımlı anmalar yapılamayacak. Ama ne gam! Nâzım Hikmet zaten her gün her an hepimiz tarafından anılmıyor mu? Onu düşünmeden dilimizi, kültürümüzü, geleceğin mutlu insanı ve toplumunu düşünmek mümkün mü? Her gün, her an olduğu gibi bu 3 Haziran günü de Nâzım Hikmet’i geleceğin mutlu insanı ve toplumuna inancımızla anıyoruz.”

Canlı yayın saat 20.30’da

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı programı çerçevesinde bugün (3 Haziran akşam) 20:30’da bir canlı yayının gerçekleşeceği belirtilen açıklamada sanat ve edebiyat dünyasından isimlerin katılımıyla www.nazimhikmet.com sayfasından Nâzım Hikmet’in şarkılarla, şiirlerle, söyleşilerle anılacağını duyuruldu.

2020 yılı “Nâzım Hikmet Dostluk Ödülleri” ise bu yıl Hıfzı Topuz ve Kazan Tatar Devlet Genç İzleyiciler Tiyatrosuna takdim edilecek.

Öte yandan TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından, şairin eserlerinden yola çıkarak onun duygu, düşünce ve hayallerini bugüne taşıyacak görsel bir anma oluşturmak hedefiyle düzenlenen “Nâzım Hikmet Anısına ‘Yazıdan Görsele’ Tasarım Yarışması” da sonuçlandı.


Tasarım: Defne Kıran

Defne Kıran, Carilla Karahan, Fulya Ersöz, Habip Yılmaz ‘ın eserleri dereceye girerken, 29 çalışma sergilenmeye değer görüldü. Eserler buradan izlenebilir.

Tasarım: Elif Dede

Ayrıca ”Nâzım Hikmet’i Tanımak ve Anlamak ” edebiyat söyleşisinde yer alan Genco Erkal, “Nâzım’la 40 Yıl” adlı sunumu, Youtube kanalında bir hafta boyunca izlemine açık olacak.

Tasarım: Ayça Betin

Kaynak bianet.org

Yorumlarınızı bekliyorum.