Nefes Terapisi

Nefes terapisi biz insanlar için nefesin hayati önem taşıdığını, damarlarımızın, hücrelerimizin nefesle var olduğunu öğretmektedir. Canlılar doğum anından, ölüm anına kadar kesintisiz bir şekilde nefes alıp verirler. Bir günde 11.000 litre ve de dakikada 8 litre hava soluyoruz. Nefesi doğru alıp vermek günümüzdeki birçok hastalığı önlediği gibi ömrümüzü uzatmaya faydasıda çoktur. Fakat bizler doğru bir şekilde nefes alıp veremiyoruz. Bu sebepten dolayı doğru nefes için Nefes Terapileri verilmeye başlanmıştır. Pekâlâ, nefes terapisi nedir? Yararları nelerdir? Yan etkileri olur mu? Nelere dikkat edilmelidir?

Nefes Terapisi Nedir?

Aslında nefes terapisi, bir tedavi yöntemidir. Nefes terapisi, nefesi doğru almaya nefes almayı merkeze odaklayan bir tedavi yöntemidir. Nefes terapileri çoğunlukla farklı bir nefes egzersiz çeşidiyle birlikte yapılır: yoga, T’ai Chi Chu’an bunlardan bazılarıdır. Nefes terapisinde çalışma türleri vardır. Bunlardan Holotropik nefes çalışmasında derinden ve hızlı nefeslerle birlikte sesler çıkarılır, bu psikedelik durumu ( bilinci açığa çıkarma ) açığa çıkarmak için yapılır. Dairesel ve bilinçli nefes çalışması şekli ise yeniden doğuşla özdeşleştirilir. Kişi yatar vaziyette derin ve sürekli döngüsel nefesler alıp vererek, doğal nefesler alıp ruhsal ve fiziksel yapısını dengeler.

Nefes Terapisinin Faydaları

Nefes terapisi insandaki fiziksel, ruhsal ve psikolojik bozuklukları düzenlemek için kullanılır. Sağlığımızı önemli bir şekilde destekler. Nefesin doğru alınıp verilmesi stresi azaltır, dikkat ve odağı düzenler, enerji ve canlılık katar. Nefesi doğru alıp veren kendisini dinç, rahat ve daha sağlıklı hisseder. Romatois artrit, astım, baş ağrısı, tansiyon gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Doğru nefes kalp problemi riskini azalttığı gibi, öfke, siniri de azaltır. Psikoterapi çeşidi olan nefes terapisi, yukarıda söylenen hastalıkları tamamen tedavi etmez, hastalıkların tedavi sürecinde iyileşmeye destek olur ve gelişme sağlar. Nefes terapisinin insana fiziki, psikolojik ve de ruhsal yönden faydaları vardır.

Nefes Terapisinin Yan Etkileri

Düzgün ve doğru nefes almak, insan vücuduna doğru oranda oksijenin girmesi demektir.  İnsan vücudu yanlış nefes almaktan dolayı az oksijene alıştığından, oksijeni fazla aldığında duruma alışana kadar bazen baş dönmeleri olup bayılmalara yol açar.

Nefes Terapisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nefes terapisini, uzmanları olmadan kendi başına bilinçsizce yapılması sakıncalı olur. Başta astım gibi nefes hastalıkları yaşayan insanların, uzman eşliğinde doğru nefes çalışmaları yapması gerekmektedir.

Yorumlarınızı bekliyorum.