Orta Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Karadeniz denildiği zaman hepimizin içinde tarifsiz bir sıcaklık oluşuyor. Uçsuz bucaksız yeşili, bereketli toprakları, hırçın denizi, rengarenk insanı ve bitmeyen lezzet duraklarıyla bu şirin bölge, gönüllerimizi her daim fethetmeyi başarmıştır.  Doğu– Batı anlamında ülkemizin en geniş hacmine sahip olan bölge; TrabzonRizeBoluArtvinSamsunGiresunZonguldakKarabükKastamonu başta olmak üzere son derece önemli şehirleri bünyesinde barındırıyor. Karadeniz Bölgesi; Sakarya Ovası ile başlayıp Gürcistan’ a dek devam eden alanı ifade eder. Yeşil alanları ve özellikle de yaylalarıyla meşhur Karadeniz, aynı zamanda ülkemizin en önemli turizm potansiyellerinden birine sahip.

Bafra – Samsun

Samsun’a bağlı bir ilçe olan Bafra, geniş bir gezi rotası sunuyor. Türkiye’nin en uzun akarsuyu olarak bilinen Kızılırmak, buradan denize dökülüyor. Kızılırmak aynı zamanda Bafra Ovası’nın oluşmasına da vesile olmuştur. Bafra’yı ziyaret ettiğinizde Kızılırmak’tan sonra görmeniz gereken yerlerin başında kesinlikle Kuş Cenneti geliyor. 400’den fazla kuş cinsine ev sahipliği yapan Kuş Cenneti, nesli tükenme tehlikesi altında olan çok sayıda kuşla karşılaşabilirsiniz. Bafra’da ayrıca Liman Gölleri ve Balık Gölleri adı verilen bölgeleri yerinde inceleyebilirsiniz. Farklı bir kırsal deneyim içinse İkiztepe ve Yeşilyazı köylerini notlarınız arasına almalısınız. Özellikle Yeşilyazı köyü, denize girmek isteyenler için bulunmaz bir nimet. Bu arada uyarmakta var, Karadeniz’in erin ve hırçın dalgalarına karşı dikkatli olmalısınız.

Ilgaz – Çankırı

Aslında Çankırı, tam anlamıyla Karadeniz Bölgesi’ne ait bir şehir değil; ancak kuzeyde yer alan Ilgaz’ın büyük çoğunluğu Karadeniz Bölgesi’nin sınırları içinde yer aldığı için bu listede olmayı fazlasıyla hak ediyor. Ilgaz denildiği zaman akla gelen ilk şey doğal olarak Ilgaz Dağları. Dolayısıyla buranın özellikle kış turizmin gözbebeği olduğunu vurgulamalıyız. Ülkemizin en popüler kayak merkezlerinden biri olan Ilgaz Dağı, yaklaşık olarak 2500 metre yüksekliğe sahip.

İnceburun – Sinop

Sinop bilindiği üzere ülkemizin kuzey yönü itibariyle en uç şehri. İnceburun ise Sinop’un da en uç noktası durumunda. Sadece bu özelliği bile İnceburun’a gelmeyi heyecanlı kılan bir öğe. İnceburun, aslında kendisiyle aynı adı taşıyan feneriyle meşhur.  1863 senesinden bugüne miras kalan İnceburun Feneri, son derece ihtişamlı bir görüntüye sahip. Fenerin yerde uzunluğu yaklaşık olarak 40 metre civarında. Fenerin ziyarete açık saatlerinde en yüksek noktasına çıkabilir, manzarayı izleyebilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz. İnceburun çevresinde çadır kurmak adına uygun yerlerin olması, buraya olan ilginin son dönemde artmasına neden olmuş durumda.

Zile – Tokat

Orta Karadeniz’de yer alan Tokat’ın en önemli ilçelerinden biri olan Zile’nin en önemli özelliği Sezar’ın tarihe geçen “Geldim, gördüm, yendim” cümlesini burada sarf etmesidir. Özellikle Turhan bölgesine oldukça yakın bir konumda olan Zile’de 4 bin yıllık bir tarihten söz edebiliriz. Üzüm, pekmez ve kirazıyla ünlü olan ilçede yılın her dönemi pek çok festival organize ediliyor. Zile KalesiElbaşoğlu CamiiMaşathöyük, bölgede keşfetmekten mutluluk duyacağınız yerler arasında yer alıyor. 

Yorumlarınızı bekliyorum.