Sevindiren corona aşısı açıklaması! İlk sonuçları olumlu…

Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen covid-19 aşısının insan üzerindeki denemelerinin ilk sonuçlarının olumlu olduğu belirtildi. Üniversite tarafından klinik çalışmaları devam eden aşının güvenli olduğu ve bağışıklık sistemini desteklediği bildirildi.

Jenner Enstitüsü Başkanı Dr. Adriam Hill aşının bağışıklık sisteminin iki kolunu birden tetiklediğini kaydetti ve bağışıklık tepkisinin neredeyse deneyde aşı uygulanan bütün katılımcılarda görüldüğünün altını çizdi.

Bin 77 kişi üzerinde yapılan denemeler, aşının insan bedeninin antikor ve corona virüsüne karşı savaşacak akyuvarlar üretmesini sağladığını gösterdi.

Uzmanlar ilk bulguların çok umut verici olduğunu ama yine de aşının korunmak için yeterli olacağını söylemek için daha kapsamlı araştırmaların sonuçlarının beklenmesi gerektiğini vurguluyorlar.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, çalışmanın ardından Birleşik Krallık şimdiden 100 milyon doz aşı siparişi verdi.

AŞININ NASIL BİR ETKİSİ VAR?

Tam adı ChAdOx1 nCoV-19 olan aşı görülmemiş bir hızla geliştirildi. Aşının geliştirilmesinde şempanzelerde sıradan gribe neden olan bir virüsün genetiğiyle oynanmış hali kullanıldı.

Virüsün genetiğiyle hem corona virüsüne benzeyecek hem de insanları hasta edemeyecek şekilde oynandı.

Bilim insanları bunu corona virüsünün üzerindeki dikensi protein özelliğini bu virüse taşıyarak başardılar. Bu dikensi çıkıntılar virüsün insan hücrelerine girişinde önemli rol oynuyor. Bu sayede aşı corona virüsüne benziyor ve bağışıklık sistemi ona karşı ne yapması gerektiğini öğrenebiliyor.

ANTİKOR VE T HÜCRESİ NE DEMEK?

Corona virüsüyle ilgili olarak dikkatler şu ana kadar çoğunlukla antikorlara odaklıydı. Ama antikorlar bağışıklık sistemimizin parçalarından sadece biri.

Antikorlar bağışıklık sistemimiz tarafından virüslerin yüzeyine yapışmak üzere üretilen küçük proteinler ve corona virüsünü etkisizleştirerek bizi savunabiliyorlar.

T hücreleri ise akyuvarların bir türü. Bunlar bağışıklık sisteminin, virüsten etkilenen hücreleri belirleyip imha etme işlemini gerçekleştirmesinde önemli rol oynuyorlar.

Hemen bütün etkili aşılar hem antikor geliştirme hem de T hücresi çoğaltma etkisi yaratır.

Oxford deneyinde T hücreleri aşıdan 14 gün sonra, antikor düzeyi ise 28 gün sonra en üst düzeyine çıktı. Deney bağışıklığın ömrünün ne kadar uzun olacağını anlayabilecek kadar uzun süre yapılmadı.

AŞI GÜVENLİ Mİ?

Bilim insanlarına göre aşı güvenli ancak aşının yan etkileri var. Şu ana kadar aşı tehlikeli bir yan etki yaratmadı ama aşı yapılanların yüzde 70’i baş ağrısı ya da ateş yükselmesi yaşadı.

Uzmanlar her iki yan etkinin de paracetamol alınarak hafifletilebileceğini söylüyor.

Yorumlarınızı bekliyorum.