Sınav Günü Neler Yemeliyiz?

Sınav öncesi önce veliler kendilerini sakinleştirmeliler.

Veliler şunu unutmamalılar; eğer çocukları bir yıl boyunca çalışmış ise elinden geleni yapmış ise sınav günü tedirgin olmak için hiç bir neden yok. Çünkü sınav günü yapılacak hiç bir şey çocuğun bir yıllık emeğiyle karşılaştırılamaz. Önce rahatlama…

İkinci dikkat edilecek husus velilerin çocuğa daha fazla yemesi konusunda baskı yapmaması; çocuk daha önce nasıl besleniyorsa sınav günü de öyle beslenmeli. Ancak enerji artıran yiyecekleri(karbonhidrat içeren besinler) bir tık daha artırabilir. Abartmamak koşuluyla. Çünkü aşırı karbonhidrat vücutta gevşemeye yol açar ve uyhu hali oluşabilir. Uyku yapan yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalı. Badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler yenilebilir.

Yeterli enerji ve besin öğelerini sağlayan bir sabah kahvaltısında yumurta (sizi uzun süre tok tutar midemizin kazınmasını önler), birkaç dilim ekmek, pekmez, tahin, zeytin ile mevsimine uygun olan sebzelerden domates, yeşilbiber, salatalık, maydanoz veya meyve bulunmalıdır.

Sınav öncesinde çay, kahve kolalı içecekler gibi kafein içeren besinlerin yerine süt, meyve suyu, ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Kafein içeren yiyecekler adrenalinin serbest kalmasına böylece stres düzeyinin artmasına neden olabilmektedir. Ayrıca kafeinin diüretik etkisi de unutulmamalıdır. Diüretik etki yüzünden sınav esnasında zor anlar yaşanabilir.

Üçünçü olarak sınav anında su tüketimi önemlidir. Sınavda su tüketiminin sıvı ihtiyacını karşılayacağı, hem de konsantrasyonu arttıracağı unutulmamalıdır. Sınav esnasında susamaya neden olacağından dolayı sınav öncesi öğünde yağlı ve tuzlu besinlerden kaçınılmalıdır.

Çocuk seviyorsa kuru meyve yiyebilir.

Abartmaya gerek yok hepsi bu kadar.

Yorumlarınızı bekliyorum.