Stresi Yenmek İçin Tüketilmesi Gereken Yiyecekler

BenefitsofGinger

Stresli bir hayat aslında yapacağınız pek çok uzun yada kısa vadeli işlerin daha da kötüye gitmesine sebebiyet verir. Bu nedenle çoğu zaman yaptığımız işlerden zevk almayacağımız gibi artık genel olarak hayattan sıkılmaya başlarız. Özellikle günümüzde büyükşehirlerde yaşayan insanlar çevresel koşullara bağlı olarak  stres altına girmektedir. Stres insanların yaşam kalitelerini etkilemektedir.. Peki stresi yenmenizi sağlayacak olan pek çok yöntem arasında bunlardan birisinin de sadece yemek olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Stresi yenmek için doğal besinler, hem stresi yenmenizi sağlayacak hem de böylece yaşam standartlarınızı yükseltecektir.

1.Zencefil

Şimdiye kadar Avrupa ve Amerika’da yapılmış olan pek çok araştırma zencefilin stresi büyük ölçüde azalttığı ve baş ağrısını geçirdiğini kanıtlamıştır. Çünkü zaten zencefil içeriğinde bulunan doğal bileşenler, günlük olarak maruz kaldığınız ve beyinde stres yaratan kimyasal etkilerin vücudunuzdan arındırılmasını sağlayıcı bir özelliği bulunmaktadır.

2.Küçük atıştırmalıklar

Evet, stresli olduğunuzda oturup yiyebileceğiniz bisküviler, poğaçalar yada kurabiyeler bir an olsun stres seviyenizin düşmesini sağlayacaktır. Ama bu tür yiyecekler aynı zamanda kilo olarak geri dönecektir.

3.Avakado

Potasyum açısından son derece zengin bir meyve ve de stresi yenebilmeniz için en az muz kadar faydalı bir yiyecek olan avakadonun görüntüsü bile çoğu zaman stresinizi almaya yetiyor.

4.Brokoli

B Vitamini açısından son derece zengin olan brokoli hem görüntüsüyle hem de içeriği ile stresinizi düşürecek olan bir diğer önemli ve etkili yiyecektir. Brokoli ile yapabileceğiniz mükemmel bir salatalık ile stressiz bir akşam geçirmeniz mümkündür.

5.Ispanak

Evet, Temel Reis yanılmıyor çünkü ıspanak daha güçlü olmanızı sağlayacak içeriğe sahiptir. Ispanak ile harika yemekler yapabilirsiniz. En basitinden ıspanaklı yumurta tarifi, yapması kolay ve tadı muhteşem.

sebzeler

6.Badem

Marketlerde görebilirsiniz. Paket halinde bademler duruyor. Evinize yada iş yerinize giderken küçük bir paket alın ve arada atıştırın

7.Portakalgiller

Başta portakal olmak üzere, aynı aileye ait olan diğer portakalgillerin her biri doğal E vitamini kaynağıdır. Hem daha sağlıklı hem de stressiz bir hayat için en azından günde bir tane tüketmeniz bile yeterlidir.

8.Ton balığı

Ton balığı, marketlerde hazır olarak satılıyor sadece alın ve bu ton balığı içerisindeki omega-3 stresinizi azaltacaktır. Ton balığını makarnaya katabilir, salatasını yapabilir yada sadece pişirebilirsiniz.

9.Uyumadan küçük bir atıştırma…

Uyumadan önce bir bardak süt. Evet, bu sadece çocuklar için değil, stresli bir gün geçiren her bir yetişkin için de idealdir.

10.Doğal besinler

Aslında genel olarak tüm doğal besinler (özellikle meyveler, sebzeler) stresinizi yenmenizi sağlayacak önemli kaynaklardır. Mümkün olduğunca öğünlerinizde bulundurmalısınız.

Yazar: Ensar Türkoğlu
Kaynak: bilgiustam.com

Yorumlarınızı bekliyorum.