Venüs Gezegeni Hakkında Hiç Duymadığınız 30 İlginç Bilgi

Eylül ayının başlarında, MIT, Cardiff ve Manchester Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan çalışmada, Venüs’ün atmosferinde yaşamın varlığını düşündüren fosfin lekeleri tespit edilmişti. Zaten çok ilgi çekici olan gezegen insanları daha da meraklandırmaya başladı.

Venüs, Güneş’ten ve Dünya’dan sonra gökyüzündeki en parlak nesnedir. Çevresini ve yapısını incelemek amaçlı şimdiye dek çok fazla sayıda uzay aracı Venüs’e gönderilmiştir. Geçmişte de hakkında birçok veri toplanan ve hala gizemini koruyan inanılmaz derecede sıcak bir gezegen. Venüs’ü bilimadamları günümüzde hala araştırıyorlar. Venüs hakkında derlediğimiz 30 gerçek ile bu kara gezegeni hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksınız.

1. Venüs güneşe en yakın ikinci gezegendir.


2. Venüs, Uranüs’ün dönme yönününkine benzer bir şekilde doğudan batıya doğru kendi ekseni etrafında döner.


3. Venüs, güneş sisteminin en sıcak gezegeniyken, Merkür Güneş’e daha yakın olmasına rağmen en ateşli ikinci gezegenidir.


4. Venüs’ün ortalama sıcaklığı 425 santigrat derecedir. Yani kurşunu bile eritebilecek kadar yüksek bir sıcaklığa sahiptir.


5. Venüs Dünya’dan çok az küçüktür.


6. Güneş’ten gelen ışığın Venüs’e ulaşması neredeyse 6 dakika sürmektedir.


7. Güneş sistemindeki diğer gezegenlere oranla en dairesel şekle ve yörüngeye sahip gezegendir.

8. Venüs , sadece 3 derecelik sınırlı eksenel eğiliminden dolayı herhangi bir mevsimi yaşamaz.


9. Venüs de tıpkı Merkür gibi karasal bir gezegendir.


10. Venüs’ün dağları, vadileri ve yüzlerce volkanı vardır. Aslında, Venüs’ün Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenlerden daha çok volkanı vardır. Ancak, bunların çoğu uykudadır.


11. En yüksek dağı Maxwell Montes, 8,8 kilometre yüksekliğindedir. Bu neredeyse Dünya’daki Everest Dağı ile eşdeğer bir yüksekliktir.


12. Venüs gezegeni çok yoğun bir atmosfere sahiptir.


13. Venüs’ün de tıpkı Merkür gibi herhangi bir uydusu veya halkası yoktur.


14. Yavaş dönme hızı nedeniyle, Venüs’ün manyetik alanı Dünya’nınkinden daha zayıftır.


15. Dünyanın uydusu Ay’dan sonra Venüs, gece gökyüzünde görebileceğiniz en parlak nesnedir.


16. Venüs şimdiye dek 40’tan fazla uzay aracı tarafından araştırılmıştır.


17. Venüs adını aşk ve güzelliğin tanrısından almıştır. Bir kadın figürü ile adlandırılan tek gezegendir. Venüs Roma tanrıçasıdır.


18. Güneş sisteminde yer alan gezegenler arasında günün en uzun sürdüğü gezegendir. Venüs’ün kendi ekseni üzerinde dönmesi 243 Dünya gününü alır. Dahası, Venüs’ün Güneş’in etrafında bir devrimi tamamlaması 225 Dünya günü sürmektedir.


19. Venüs aynı zamanda kütlesi itibariyle Dünya’ya benzemesinden ötürü yeryüzündeki kardeş gezegen olarak anılır.


20. Venüs’teki sıcaklık değişimi gezegenin yavaş dönüşünden dolayı gece ve gündüz arasında minimumdur.


21. Venüs’ün yüzeyindeki atmosferik basınç, Dünya’dakilerden 92 kat daha fazladır.  Gezegendeki bu yoğun baskı, herhangi bir uzay aracının yüzeyde kalmasına izin vermez.


22. Venera 3, 1966’da Venüs’e inen ilk insan yapımı uzay aracıdır.


23. Gezegende rüzgar hızı 724 km. hıza kadar çıkabilmektedir.


24. Venüs sürekli olarak, görünür ışığa nüfuz edebilen yoğun sülfürik asit bulutlarıyla kaplıdır. Bu nedenle gökbilimciler, gezegenin özelliklerini optik teleskoplarla göremediler. Venüs’ün yüzeyi hakkındaki bilgilerin çoğu, ABD ve Sovyet uzay sondalarından edinilen radar görüntüleriyle elde edilmiştir.


25. 1970’lerden önce, gökbilimciler arasında Venüs’ün yüzeyi hakkında geniş spekülasyonlar yapıldı. Birçok bilim adamı, gezegenin oldukça tropik olacağına ve ilk sovyet uzay aracıyla suyun varlığını onaylamak için gerekli ekipman yüklendiğine inanmaktaydı.


26. Her ne kadar Dünya’nın ikizi dense de, Venüs’ün yüzey koşulları Dünya üzerindeki koşullardan çok farklıdır. Bilim adamları gezegenin yüzeyinin çok sıcak ve kuru olduğuna ve son derece yüksek yüzey sıcaklıklarından dolayı sıvı su içermediğine inanıyorlar.


27. Önde gelen jeologlar, gezegenin mevcut yüzeyinin bir milyar yıldan daha eski olduğuna inanmaktadır.


28. Venüs’ün atmosferi diğer gezegenlerin atmosferlerinden daha ağırdır. Öncelikle karbondioksitten oluşur. Dünya’nın atmosferinden yaklaşık 90 kat daha fazla basınç uygular.


29. Venüs yüzeyinin yaklaşık % 65’i düz ve pürüzsüz düzlüklerden, kalan% 35’i ise dağlık bölgelerden oluşur.


30. Venüs’ün yüksek yüzey sıcaklığı sera etkisinin bir sonucudur. Gezegeni çevreleyen büyük sülfürik bulutlar ve karbondioksitten oluşan kalın atmosferi nedeniyle, atmosfere giren güneşten gelen ışın enerjisinin neredeyse tamamı sıkışmakta ve gezegenin yüzeyinde tutulmaktadır.

Yorumlarınızı bekliyorum.