Worldometers Nasıl Bir Site? Neden Popüler Oldu?

Worldometer, çeşitli konular için sayaçlar ve gerçek zamanlı istatistikler sağlayan bir referans web sitesidir . Çevrimiçi reklamcılık yoluyla gelir sağlayan bir veri şirketi olan Dadax tarafından işletilmektedir.

‘Gerçek Zamanlı İstatistik Projesi’ nin bir parçasıdır  ve uluslararası geliştiriciler, araştırmacılar ve gönüllüler ekibi tarafından yönetilmektedir.

Dadax’ ı biraz araştırdığımızda karşımıza dadax.com diye bir site çıkıyor.

Worldometers Koronovirüs Sürecinde Popüler Oldu

Koronavirüs vaka sayılarını gösteren platform, o kadar popüler bir hâle geldi ki birçok resmi kuruluş, birçok basın organı daha saygın olduğunu söyleyebileceğimiz John Hopkins Üniversitesi verileri yerine Worldometer verilerini kaynak olarak kullanmaya başladı.

Basit ve kullanımı kolay arayüzü, Google arama sonuçlarında ilk sırada çıkması ve paylaştığı istatistikler nedeniyle daha güncel göründüğü için tercih edildiği düşünülmektedir.

Worldometer, aslında salgınla birlikte ortaya çıkan bir site değil. Site, salgın öncesinde dünya nüfusu, dünya genelindeki ölüm sayısı gibi çeşitli verileri canlı olarak sunuyordu ancak sitenin popülerliğini artıran şey COVID-19 salgını oldu.

BuzzSumo adlı şirketin istatistiklerine göre geçtiğimiz senenin ilk 6 ayında Worldometer sayfaları yalnızca 65 kez paylaşılmıştı, salgından sonraysa bu rakam 2,5 milyona kadar çıktı. Sitenin günlük aldığı tıklanma sayısının yüz milyonları bulduğu tahmin ediliyor.

Worldometer internet sitesinde yer alan bilgilere göre salgınla ilgili veriler, basın toplantılarını gün boyunca canlı olarak izleyen uluslararası bir ekipten geliyor. Ayrıca ziyaretçiler de COVID-19 vakalarını ve veri kaynaklarını rapor edebiliyor.

Worldometerin Verilerine Şüphe İle Yaklaşanlar da Var

Oxford Üniversitesi’nde yer alan Our Data World’ün veri yöneticisi Edouard Mathieu, Worldometer ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Worldometer, ana odak noktaları nereden olursa olsun en son sayıya sahip gibi görünüyor, güvenilir olsun ya da olmasın, iyi kaynaklı olsun ya da olmasın… İnsanların, özellikle medya, politikacılar ve karar mercilerinin bu site konusunda dikkatli olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu veriler sanıldığı kadar doğru değil

Başka bir bakış açışı da bir ekşisözlük yazarından geliyor;

İlginç bir şekilde insanı ekrana bağlayan bir site. Sayılar o kadar hızlı akarken insan gözlerini alamıyor.

Aslında insanlar, ölümler ve doğumlar, insanların nasılda bir istatistikten ibaret olduğunu hatırlatıyor. Açlar ve obezler, açıklıktan ölenler ve obeziteden gidenler hangisi daha acı diye soruyor insan.

Bizler yemekten karnı şişince üstüne soda içen kişileriz, onlar bizim için de bir istatistikten fazlası değil gibi diye de ekliyor.

www.worldometers.info

Yorumlarınızı bekliyorum.