Yaşamını Tasarla – Bill Burnett / Dave Evans

Kitabı bir cümlede özetlemek gerekirse; Alanında iki profesyonel tasarımcı tarafından yazılmış akademi kokularının yer aldığı kendinizi keşfetme kılavuzu. Tam olarak kitap kendinizi nasıl keşfedebileceğinizi kanıtlanmış 11 metodolojiyle anlatıyor.

Kanıtlanmış diyorum çünkü aktif olarak Yaşamı Tasarla adıyla fiziksel bir çatı altında insanlara hizmet veriyorlar. Uzunca bir süreden beri dizifilm ve kitap okuyarak bu gibi oluşumlara farklı bir pencereden bakıyorum. Böylelikle ülkece ne kadar geri olduğumuz gerçekliğiyle yüzleşiyorum.

Bu kitapla ne kadar geri olduğumuzun gerçekliği ile bir kez daha karşılaştım. Karşılaşmam ile adeta suratımda patladı.

Sevmediğiniz bir işiniz varsa veya geleceğinizi şekillendirmek kitabın tabiriyle yaşamanızı tasarlamak istiyorsanız bu kitabı tavsiye ederim. Kitap aslında bir nevi tersine mühendislikle kendinizi keşfetmenizi sağlıyor. Bu keşfetme sürecinde size 11 farklı yöntemler yardımcı oluyor.

İçerisinde nasıl uygulayacağınızı içeren kendin yap bölümleri var. Genellikle bir kitap okurken “hadi bunları şimdi yapın” denilmesinden haz almıyorum. Onun için kendin yap bölümlerini yapmadım.

Cımbızlama modeli ile kendime yine bir şeyler aldım. Her bir bölümün sonunda o bölüm ile ilgili bir kendin yap bölümü var. Gerçek anlamda yaşamınızı tasarlamak istiyorsanız ilgili bölümlerin sonundaki kendin yap alanlarıyla bunu yapabilirsiniz. (Tarık Çayır)

Tasarımcılar tasarım düşüncesini kullanarak dünyalar yaratır ve problem çözer. İşyerinizde ya da evinizde etrafınıza bir bakın; elinizdeki tablet ya da akıllı telefon, oturduğunuz sandalye, yani hayatınızdaki her şey birileri tarafından tasarlanır. Ve her tasarım bir tasarımcının ya da tasarımcılar ekibinin çözmeye çalıştığı bir problemle başlar.

Bu kitapta Bill Burnett ve Dave Evans, kim ya da nerede olursak olalım, yaşımız kaç olursa olsun ve ne iş yaparsak yapalım, tasarım düşüncesinin hem anlamlı hem tatminkâr bir yaşam tasarlamamıza nasıl yardım edeceğini gösteriyor. Müthiş teknolojiler, ürünler ve mekânlar yaratan tasarım düşüncesi, kendiniz için her zaman yaratıcı ve verimli, her an sürpriz yapabilecek, neşeli ve tatmin edici bir yaşam ve iş hayatı tasarlamak için de kullanılabilir.

Tasarımcılar henüz var olmayan şeyleri hayal eder ve sonra onu gerçekleştirirler, sonra da dünya değişir. Siz de bunu kendi yaşamınızda yapabilirsiniz. Henüz var olmayan bir kariyer ve bir yaşam hayal edebilirsiniz; bu “gelecekteki sizi” inşa edebilirsiniz, bunun sonucunda da hayatınız değişir. Yaşamınız şu hâliyle mükemmelse yaşamı tasarlamak halihazırda sevdiğiniz yaşamın daha iyi bir modelini oluşturmak konusunda size yine de yardımcı olabilir.

“Yaşamını Tasarla, okurları zorluklara tıpkı bir tasarımcı gibi yaklaşarak tatmin edici ve anlamlı bir yaşam inşa etme sürecinden geçiriyor… Bu kitabı okumalısınız. Herkes okuyacak.”

– Daniel Pink, Drive ve Aklın Yeni Sınırları kitaplarının yazarı

“… Kitaptan alınacak belki de en önemli ders, sizi mutsuz eden bir hayata razı olmanın en büyük başarısızlık olduğudur…”

– Publishers Weekly

(Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 256

Ebat : 14 x 21

İlk Baskı Yılı : 2020

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlarınızı bekliyorum.