Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

2003 yılında Tuğrul Şavkay tarafından kurulan bölümümüz, Türkiye’de bu alanda dört yıllık lisans eğitimi veren ilk bölüm olmanın yanı sıra, yemeğin hazırlanışından sunumuna kadar bir sanat olduğu felsefesiyle bir üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi çatısı altında Gastronomi ve Mutfak Sanatları eğitimi veren ilk program olma özelliğini taşımaktadır.
“Gastronomi” ve “Mutfak Sanatları” gibi iki ayrı alanı aynı bünyede toplayan bölümümüz gerek eğitim programı gerekse geniş akademik kadrosuyla her iki alanda da donanımlı, kendisine güvenen, sorgulayan ve araştıran gençler yetiştiren bölüm olma niteliğine sahiptir. Programımızın temel amacı yiyecek-içecek sektöründe ihtiyaç duyulan teorik ve pratik bilgi ve becerilerle donanmış, ulusal ve uluslararası alanda yiyecek- içecek sektöründe hizmet verebilecek uzmanlar yetiştirmektir. Bölümümüzün bir diğer amacı da zengin Türk mutfak kültürünün akademik bir ortamda araştırılması ve korunmasını sağlamak ve bu kültürü uluslararası alanda tanıtmaktır.
Mezunlarımız ağırlıklı olarak ulusal ve uluslararası beş yıldızlı otellerin ve restoranların mutfak ekibinde veya bu işletmelerin yiyecek-içecek pazarlama ve muhasebe bölümlerinde, gıda işletmelerinin yeni ürün geliştirme bölümlerinde (ARGE), yiyecek-içecek sektörüne eğitim veren kurumlarda, havayollarına hizmet veren yemek şirketlerinde ve görsel-basılı yayın kuruluşlarında çalışmaktadırlar. Bölümümüzün eğitim dili İngilizcedir. Üniversitemizin bölümümüzü de kapsayan güçlü bir uluslararasi exchange (değişim) programı bulunmaktadır.
Yükseköğretim Kurumu tarafından yapılan merkezi yerleştirme sınavı ile TS-1 puanına göre öğrenciler bölüme kabul edilmektedir.

Yorumlarınızı bekliyorum.