Yoğurta Hiç Bu Açıdan Bakmış mıydınız?

Asırlardır mutfağımızın bir parçası olan yoğurdun başta çocuklar olmak üzere özellikle hamile kadınlar, yaşlılar için önemli bir kalsiyum kaynağı  ve kemik sağlığımız için vazgeçilmez olduğu artık herkes tarafından bilinmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar yoğurdun vücudumuz üzerinde bambaşka etkilerinin de olabileceğini göstermektedir.

Vücudumuzda, hücre sayımızın yaklaşık 10 katı kadar mikroorganizma taşımaktayız. Bu mikroorganizmaların büyük bölümü bağırsaklarımızda yaşamaktadır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar bağırsağın beslenmenin ötesinde de işlevleri olduğunu ortaya koymaktadır. Bağırsak mikro organizmalarının beynimizi nasıl etkilediği üzerine araştırmalar yapılmaktadır.

Los Angeles, Kaliforniya Üniversitesi tıp ve psikiyatri profesörü Dr. Emeran Mayer ve arkadaşlarının yaptıkları araştırma  yoğurt tüketiminin beynimizin çalışması üzerinde etkili olduğunu ortaya koydu. Yapılan araştırmada yoğurdun stres ve endişeyi azalttığı gözlendi. Yoğurt bu işlevi içeriğinde barındırdığı bakteriler sayesinde yapabiliyor. Bakterilerin beyin sinirleri arasındaki bağlantıyı güçlendirdiği gözlendi.

Bu araştırmalar asırlardır mutfağımızın parçası olan yoğurdun önemini daha da artıracak gibi…

Her gün bir tas yemeyi unutmayın.

Yoğurtta bulunan bakteriler:

  • Lactobacilus bulgaricus
  • Streptococcus thermophilus
  • Lactobacillus
  • Streptococcus 
  • Bifidobacterium